נהג עם נכות שפוגעת בראייה המרחבית שלו תופס שלוש חניות נכים, המשטרה סובלת מאימפוטנציה [עדכון]

בפרסומת לעיל אומרים שהדבר היחיד שיותר גרוע מלתפוס חניית נכה זה לתפוס שתי חניות נכה. כפי שכתב חי מכלוף, בעל המכונית הזאת התייחס לכך כאתגר והצליח לתפוס שלוש חניות נכה. למה הוא חנה כך? גילעד נס, שצילם את הרכב, משער: “אולי הנכות שלו/שלה היא תפיסת עומק”.

מכונית תופסת שלוש חניות נכים. צילום: גילעד נס

התמונה הועלתה לפייסבוק של המשטרה, שמיהרה לזמן את הנהג לחקירה, קנסה אותו והחרימה את הרכב לשבוע שנפנפה את המתלונן ב”צלם התמונה יכול להגיש תלונה בתחנת המשטרה הקרובה נגד נהג הרכב”. זאת למרות שהמשטרה מחוייבת לטפל בתלונות שמגיעות אליה בפייסבוק. מוזמנים להגיב שם ולהזכיר למשטרה את תפקידה.

כנראה שיהיה יותר יעיל להתלונן בפייסבוק של תנובה, שלפי מדבקת אישור החניה הלא-עדכנית על הרכב נראה שהוא שייך לעובד או ספק (לשעבר?) שלה [עדכון: ספק של תנובה; ראו בהמשך הפוסט].

תו של תנובה על מכונית שחנתה בשלוש חניות נכים. צילום: גילעד נס

פרטי העבירה: רכב מספר 85-946-59 חנה ברחוב הסיבים 18 באזור התעשייה בפתח תקווה, 16.5.2014, 8:45. בעל תו חניה מספר 3220 לחניון משאיות של תנובה ל-2011-2012.

[עדכון 19.5.2014] מתנובה נמסר בתגובה:

תודה שהסבת את תשומת ליבנו לדברים. תנובה רואה בחומרה עבירות תנועה או חניה מסוג זה. חשוב לציין שלא מדובר ברכב תנובה, אלא ברכב של קבלן משנה המספק שירותים לחברה. כמובן שהנושא יטופל מול הגורמים הרלוונטיים.

הנה סרטון של מכונית חודרת לכביש סגור עבור מסע אופניים. מה המשטרה תעשה?

בועז ערד מדווח בדף הפייסבוק של המשטרה: “בשבת שעברה רכב שמספרו 91-704-12 מצא את דרכו לכביש שנסגר לטובת מסע אופניים ונסע נגד כיוון התנועה, בשוליים ובמהירות שסיכנה את הרוכבים. אודה לטיפולכם”. הוא מצרף סרטון שמתעד את האירוע.

פקודת הטיפול בתלונה ובתיק חקירה של המטה הארצי של המשטרה קובעת בין השאר כי “כל איש משטרה חייב לקבל תלונה על ביצוע עבירה, המופנית אליו. […] תלונה על ביצוע עבירה תתקבל […] מפי מתלונן הפונה אל איש משטרה, שלא במתקן משטרתי”. חוק סדר הדין הפלילי קובע כי “חייבת משטרת ישראל, ככלל, לפתוח בחקירה, משנודע לה על ביצוע עבירה, אם על סמך תלונה ואם בכל דרך אחרת”.

כך שאם מישהו מתלונן על עבירה בפרסום בדף הפייסבוק של המשטרה, שאותו מנהל קצין משטרה (רפ”ק שרון ימינחה), המשטרה חייבת לטפל בתלונה.

תגובת המשטרה לתלונה של ערד: “שלום, יש להגיש תלונה בתחנת המשטרה הקרובה בצירוף הסרטון”.

התלונה של בועז ערד ותגובת המשטרה בפייסבוק

לדוברות המשטרה נגמר המקום באאוטלוק

שוטרים בפעולה. איור:  Leremy/Shutterstock

שוטרים בפעולה. איור: Leremy/Shutterstock

התכתבות בין מערכת אתר חדשות לבין דוברות משטרת ישראל.

פניית המערכת:

שלום,

[…]

נשמח אם תוכלו לצרף אותנו לרשימות התפוצה שלכם להודעות לעיתונות בכתובות הבאות:

███.████@████
███.████@████

תודה רבה

תשובת המשטרה:

████ שלום,

נשמח לצרפכם לתפוצת חטיבת דובר המשטרה, אולם לאור מצוקת מקום, נוכל לצרף כתובת מייל אחת בלבד לבחירתך.

בברכה

ילדה אריתראית דווחה כנעדרת, המשטרה התחננה בפני הגולשים להפסיק עם התגובות הגזעניות

בסמוך לעשר בבוקר פרסמה המשטרה סטטוס בפייסבוק על ילדה אריתראית בת 5, שנעדרת מאז שנראתה לאחרונה ב-23:00 בגינת משחקים ברחוב הר ציון בתל אביב.

הסטטוס זכה ל-300 שיתופים ולתגובות אמפתיות, אבל גם לכאלו של שנאה, גזענות וחוסר רגישות.

Avishay Vas: “תבדקו בחניונים…אולי סודני תקף אותה…”

Avishay Vas: “שיבדקו מי מ’השכנים’העלים אותה….”

מיכאל גבריאלי: “שיחפשו את האריתראית אצל הסודנים..”

Ilana Sarig Hughes: “לא יאומן. ילדה בת 5 נעדרת. האם ילדה בת 5 שהיתה נעדרת מקרית מלאכי היתה זוכה לתגובות כאלו כי גם שם יש אנסים? מי שמסוגל לכתוב ‘לא נורא, סודנית אחת פחות” (היא מאריתראה, חתיכת אדיוט) ו”מצוין. שגם לא תהיה תמונה” לנוכח העדרותה ודאגה לחייה של בת 5 לא ראוי לתואר אדם וודאי שלא להיות הורה”.

Erez Lustig: “היא פליטה / אולי החליטה לחזור לאריתראה? / כאן כבר לא נעים / הם נמאסו על התושבים / אולי צריך לבדוק בביקורת הגבולת / היא לארץ מהחלון נכנסה / ואולי מהשער הראשי / את דרכה החוצה מצאה”.

Noam Doron: “יותר טוב שלא ימצאו אותה”.

Eyal Okavi: “אולי תחזירו אותה ואת הורי הילדה לאריתריאה”.

Yoav Lewy: “מאות שיתופים בתוך 20 דקות, מוכיחים שהעם הזה אנושי ורחום, ושהגזענים שכותבים פה לא מייצגים אלא את עצמם ועוד כמה חלאות”.

Alla Sinelnikov: “מה לעזאזל ילדה בת חמש עשתה ב-11 בלילה לבד בגינה?!! מה נסגר עם האנשים האלה? יאללה , שימצאו אותה ויעיפו את כל משפחתה מפה קיבינימט !!!”

Yehonatan Tsirolnik: “ממש דמוקרטיה כאן. לא לעזור! שיעופו בחזרה לארגנטינה” [ארגנטינה?]

Yoav Shavit: “יאללה חלאס עם העוונטות האלו של היפי נפש למה מה קרה שהם יאנסו נערות יהודיות בנות ישראל ואחר כך יבכו כשתינוקת שלהם הולכת לאיבוד?? אולי במקרה אנסו להם את הילדה, לא כזה נורא, הרי בסופו של דבר הם הומואים או איזה חארטה אחרת שהם הביאו”.

והיה גם מי שהיו לו תלונה למשטרה עצמה. Eldad Herman: “בד”כ כשמישהו הולך לאיבוד נהוג לציין מבנה גוף, צבע עיניים, צבע שיער, אילו שפות הוא דובר וכיו”ב – בתקווה שזה ייקל את החיפושים. אבל למשטרת ישראל ביתנו הכל ברור… ילדים ממוצא אריתראי כולם אותו דבר”.

במשטרה התחננו: “גולשים יקרים, ילדה בת 5 נעלמה! אנא מכם, המנעו מהערות גזעניות ועזרו לנו למצוא את הילדה הקטנה. תודה”. מלבד הבקשה המנומסת, המשטרה לא חשבה למחוק את התגובות הגזעניות, לחסום את המגיבים, ואני מניח שהיא גם לא תחקור את העוברים לכאורה על חוק העונשין, האוסר “רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה, והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני”, והקובע כי “המפרסם דבר מתוך מטרה להסית לגזענות, דינו – מאסר חמש שנים”.

Avishay Vas השיב: “הלוואי שימצאו אותה כמה שיותר מהר ויקפלו אותה יחד עם ההורים לאריתראה שם הם בטוח מתמצאים במקום ולא יהיו בעיות! ותודה לך משטרת ישראל שאת חושבת שמדובר בגזענות ופה אתם מתבלבלים! הבעיה היא בגישה שלכם לעניין הזה במקום לטפל בו! לא זכור לי שכשניסתי לבקש ויזה לאר”הב ואמרו לי לא מישהו צעק גיזענות!!!! אז תפסיקו כבר להיות יפי נפש….”

סטטוס מציאת הילדה הנעדרת משך ברכות למשטרה מצד הגולשים, כמו גם ביקורת והסתה נגד מהגרים.

Isaac Varsano: “לא רוצים את המסתננים כאן !!! הם מהגרי עבודה אשר הורסים לנו את החיים בדרום תל אביב !!!!”

Galit Ganon: “אני לא מבינה למה בהזדמנות זו כשהחזירו את הילדה להוריה לא עצרו אותם על עבירה שביצעו והיא שהייה בלתי חוקית. הם אריתראים ונמצאים כאן בלי אישור עבודה, נכנסו בדרך לא חוקית. ברגע שמשטרת ישראל העלימה עין ולא עצרה את ההורים היא נתנה לגיטימציה לפשע שלהם שהורס לנו משפחות ולעוד עשרות כלפי מנגבים מרוצים בדרך!!”

Dana Rothschild: “ובכן מגיבים יקרים, אני מסכימה עם רובכם – צריך גם להחזיר את כל הרוסים לרוסייה, את כל המרוקאים למרוקו, את כל ניצולי השואה לאיפשזה-לא-יהיה-באירופה (כי האיחוד מאפשר זליגה של פולנים והונגרים ורומנים לברלין ולפריז וללונדון), ולהשאיר כאן רק את הפלסטינים, את הציונים-רוסים-מזרח אירופאים/התימנים של העליות הראשונות ואת היהודיים המשיחיים לנגזרותיהם השונות (מתנחלים, חסידי חבקוק, וכך הלאה)”.

Isaac Varsano: “דנה, רצוי שלא תעברי בדרום תל אביב בלילה… תאמיני לי שכמה דקות של הליכה ברחוב סלמה פינת שדרות הר ציון ישנו את דעתך לנצח וזאת בהנחה שחלילה, לא יקרה לך כלום…”

Dana Rothschild: “איזאק ורסאנו – גרתי בדרום תל אביב. ועבדתי ממש ליד שדרות הר ציון. והלכתי שם בלילה די הרבה. נחש מה? אני מעדיפה ללכת בלילה שם לבד מאשר מול גינה ציבורית (אך יהודית) בחופש הגדול, שבה בני נוער יהודים למשעי, בוגרי ונפלטי מערכת החינוך היהודית והכושלת, מוכיחים זה לזה גבריות של בני 15-16 מהי באמצעות דקירה על מבט ‘לא במקום’.”