חתולול טיב טעם

invisible-tiv-taam-3001.jpg

קידוד אמהרי

– אני עובר לג’ימייל, נראה לי, כי בזמן האחרון כל האימיילים באמהרית.

– כן, אנשים אומרים לי שאני כל הזמן שולח באמהרית.

– אני גם מקבל באמהרית. למעשה, למדתי לקרוא אמהרית.

(שיחה, בית קפה תל אביבי, 28/8/2007)

שיר לחג: “בערב יום כיפור”

לכבוד יום כיפור הממשמש ובא, אני מביא פה את “בערב יום כיפור”, שיר שהתגלה במקרה בחלק הלא-מערכתי של עיתון הארץ השבוע:

לתשומת לב הציבור
בערב יום כיפור
יד ושם יהיה סגור

yad-vashem-ad.png

פיירפוקס: בהארץ מוותרים, בבנק הפועלים בודקים

פרק נוסף בסאגת אתר “הארץ” ובעיית הקידוד העברי בפיירפוקס (שיהיה ברור, הבעיה היא ב-header של האתר; פיירפוקס רק חושף אותה, כי הוא עובד לפי התקנים): תומר כהן מספר שהארץ, במקום לתקן את הבעיה, מפנה את הגולשים לתוסף של אפי נדיב. זה מגוחך גם בלי שאני אשווה את זה לקוראים של העיתון המודפס שמתלוננים שהפונט קטן מדי, והארץ יגיד להם שיצלמו בהגדלה במכונת צילום.

haaretz-firefox.png

ובבנק הפועלים, מסתבר במפתיע, דווקא פועלים: עמרי ידן מדווח מפי שוש פורבס שבאתר יש סקר גולשים שמבקש לברר באיזה דפדפן הם משתמשים – אקספלורר, פיירפוקס, נטסקייפ (?) או אחר פרט.

מצד אחד, בדיקת סטטיסטיקות של האתר תתן שיעור גולשי דפדפנים לא-אקספלורריים נמוך מהשיעור האמיתי, כי (1) מי שמשתמש בדפדפן חלופי ונכווה באתר מסויים, כנראה כבר לא יחזור אליו עם אותו דפדפן; (2) מי שמנוסה באתרים ישראליים, יימנע מראש מניסיון להיכנס אליהם עם הדפדפן החלופי שלו (אני משתמש בפיירפוקס, ולא הייתי חושב אפילו להיכנס איתו לאתר בנק הפועלים, מהיכרותי את המודעות הנמוכה של אתרים ישראליים לסטנדרטים).

מצד שני, הסקר ייתן, אני חושד, שיעור גולשי דפדפנים לא-אקספלורריים גבוה מהשיעור האמיתי, כי (1) הם יותר מודעים לחשיבות של דפדפנים חלופיים, ולכן סביר יותר שיטרחו להשיב על הסקר לעומת משתמשי אקספלורר; (2) פעילי קוד פתוח וסתם תומכים מפיצים את הכתובת הזאת בבלוגים שלהם, ואולי גם באימיילים, והסקר לא רק שלא מוגבל רק למשתמשים רשומים של האתר, הוא גם מאפשר להצביע יותר מפעם אחת. ואין לראות בכך קריאה שלי להצביע בסקר הזה המון המון המון המון המון המון המון המון המון המון המון המון פעמים בעד פיירפוקס כדי שהבנק הגדול במדינה יתאים את האתר שלו לסטנדרטים ובעקבותיו ילכו גם בנקים אחרים, חלילה.

bank-hapoalim-browser-poll-small.png

בעקבות איום בתביעה: העישון בבראסרי ייאסר

החוק נגד עישון במסעדות קובע, בין השאר, שבין אזור העישון לאיזור הנקי תהיה הפרדה אמיתית, כך שהעשן לא יגיע לאזור הנקי. במסעדות רבות צוחקים מהחוק ומגדירים אזורי עישון ששום דבר לא מפריד בינם ובין האזור הנקי. ואם אין הפרדה, זה כאילו כל המסעדה היא אזור עישון, וזה ממילא עבירה על החוק, והקנס לא יהיה קטן יותר בגלל שכאילו הוגדר אזור עישון, אז אם אתם בעלי מסעדה שהחליטו להילחם בחוק הזה, פשוט תגידו שמותר לעשן אצלכם ותספגו את הקנסות בשקט.

בקיצור, אחד איתן מספר בבלוגו שכשהגיע לבראסרי הושיבו אותו ב”אזור ללא עישון” כשמאחוריו יושבים אנשים מעשנים. אחרי ויכוח עם המלצרים ומנהל המשמרת ואיום בתביעה, כמו אלה שהמיליציה האנטי-עישונית זוכה בהן בסיטונות (לרוב) בחודשים האחרונים, החליטו בבראסרי לקיים את החוק ולאסור כליל את העישון במסעדה.

אז נכון, מבאס שהמדינה כהרגלה משדרת חוסר אונים ומפריטה את אכיפת חוק העישון, אבל נחמד לגלות שלפעמים זה גם עובד.

(ויה לירון)

מן הארכיב: אחי, תביא חבילת סרטניות ומצית

יעילות החוקים נגד ההשתמטות

שחר שמש מסביר למה הצעדים המתוכננים נגד ההשתמטות מהצבא לא יעילים (אחרי שהוא כופר בעצם ההגדרה של משתמטים):

נגביל את ההגבלות בחוק לאלו שקיבלו את הפרופיל 21 על סעיף נפשי. נכון? […] זו הגבלה טיפשית. זה שהיום המשתמטים משתמשים בסעיף הנפשי זה רק בגלל שזה הסעיף שהכי קל להם לקבל בגינו פטור. אם תייצרו הגבלות על מי שמשתחרר מצה”ל בגלל סעיף נפשי, המשתמטים פשוט יתחילו להשתמש בסעיפים אחרים. […] והנה החלק המפחיד ביותר בהצעות המדוברות להצעות חוק. בעוד שהמשתמטים יכולים, יחסית בקלות, למצוא סעיף אחר שעליו הם יקבלו פטור משירות בצבא, הרי שהאנשים שבאמת סובלים מהבעיות לא יכולים. מאניה דפרסיה או הלם קרב, סעיף נפשי הוא הסעיף שמתאים להם. זה לא אומר שהם לא יכולים לתפקד ביום יום, או אפילו לנהוג על רכב (חלקם). זה רק אומר שיש להם נכות. החוקים המדוברים מענישים בדיוק את האנשים הלא נכונים.

im in ur shana tova

ג’יובל הגאון שלח לי ברכת שנה טובה של חתולולים:

lolcat-happy-rosh-hashana.png