1
– אתה גולש בפיירפוקס?
– זה בטה?
– לא.
– אז לא.

2
– אתה גולש בפלוק?
– זה בטה?
– כן.
– צריך הזמנה?
– לא.
– אז לא.

– בדיחות מהבלוג החדש “בדיחת אדמין“, שמפעיל תומר ליכטש (בזמנו הפנוי העורך שלי ב-NRG, וגם עמד מאחורי כשכתבתי את הפוסט הזה).

תפוז: סיסמאות שקשה לזכור

בתפוז אנשים לא מרוצים מהרגלי ההיגיינה האבטחתית של מנהלי הפורומים, שבוחרים סיסמאות קלות מדי וחולקים אותן עם זרים. כדי לפתור את שתי הבעיות יחד, החליטו שם להיפטר מכל הסיסמאות הקיימות, ולהחליפן בסיסמאות חדשות ושרירותיות באווירת qE2dR4fs. זו ההודעה שנשלחה למנהלי הפורומים לפני כשבועיים:

מנהלים/ות יקרים/ות,

לצערנו לאחרונה אנחנו עדים שוב ושוב לתופעה של פריצה לאדמין בגלל שימוש בסיסמאות קלות מידי, ובשל חוסר הקפדה על אבטחת מידע בקרב מנהלים. עלינו לעשות ככל שניתן כדי לשנות זאת.

ביום שני ה-21.11.05 בשבוע הבא יופעל מחולל סיסמאות שישנה את כל הסיסמאות לאדמין.

שימו לב- הסיסמאות יהיו שרירותיות, ואתם מתבקשים ללמוד אותן בעל פה. למותר לציין שאין להעביר את סיסמת הניהול לאיש, וכי הפרה של כלל בסיסי זה עשויה להוביל להרחקה מן המערכת.

נבקש מכם לעדכן בהקדם האפשרי בכרטיס האישי איתו אתם מנהלים (אם אתם מנהלים בכמה שמות משתמשים, עדכנו את כולם) את כתובת המייל העדכנית אליה תרצו שתשלח הסיסמה.

נדגיש כי על הכתובת להיות פעילה ומאובטחת!

במידה ולא תעשו זאת והמסר לא יגיע אליכם עד סוף יום שני הנ”ל, תיאלצו ליצור קשר טלפוני בלבד עם מנהל האשכול שלכם על מנת לקבל את הסיסמה.

זה אומר ש”קדימה” תפסיד?

בסקיצת אתר מפלגת קדימה, שמעון פרס כבר הודיע על הצטרפותו, וּויקי קנפו שוקלת בחיוב:

אני לא רוצה שתריבו בגללי

צילומסך מאתר הרישום לחוברת Who's Who in ICT

המופע של שיא הרפש

ולמה נזכרתי בזריף? כי ב-ynet פורסם אחד האייטמים ההזויים בתולדותיו של האתר (עד כמה הזוי? עד כדי כך שהמילה השחוקה לעייפה “הזוי” באמת מתאימה לו). מסופר שם על המשטרה שערכה חיפוש בביתו של זריף אחרי קוף שברח מאיפשהו, אבל בסוף מצאה אותו במקום אחר. הסיפור מופרך, והציטוטים של זריף קורעי סרעפות, ואיכשהו, הכתב הצליח לקחת את חומר הגלם הקומי המוזהב הזה ולחרבן אותו. יש הרבה דוגמאות לכך בכתבה, אבל אני אסתפק במשפט הפתיחה, שיכול היה להביא לישראל זהב לו כתיבה עיתונאית מתאמצת וקלישאית היתה ספורט אולימפי מוכר:

אפילו אורן זריף, העוסק בקריאת מחשבות וכוחות על טבעיים, לא יכול היה לנבא את מה שקרה לו אתמול (ג’), אבל מתברר שהמציאות עולה על כל דמיון (או טלפתיה)

מחשבה זה עם המוח, לא עם הידיים

אם אורן זריף יודע לעשות כל כך הרבה דברים בכוח המחשבה, למה הוא תמיד מניף את הידיים?

עוד על זריף: אם היד של יחייא כבר לא משותקת, למה אתה צריך להחזיק לו אותה?

גלובס נ’ דה מרקר

התחרות בין האתרים הכלכליים גלובס ודה מרקר ידועה לשמצה, ובין השאר הביאה לידי גיחוך את השימוש בסופרלטיבים “בלעדי” ו”פרסום ראשון”, כשהאתרים רבים איתם על שברירי שניות כאילו היו אצני 100 מטר. היום החליטו האתרים להתגושש בגלוי, וזה תמיד כיף גדול ליתושי ביצת התקשורת, שחדר 404 נמנה עליהם.

זה התחיל בידיעה של דה מרקר מהבוקר, שדיווח:

“אנו ממליצים על משקל יתר בהשקעות מקומיות בישראל, בזכות הערכות השווי הנמוכות והצמיחה המצוינת בתמ”ג, לאחר תקופה ארוכה של ירידה”, כך עולה מסקירה פנימית שהפיק ענק ההשקעות דויטשה ואשר הגיעה לידי TheMarker.

(“הגיעה לידי TheMarker”, למי שלא בקי בעגה הפנים-עיתונאית, זה “אנחנו קיבלנו את זה והמתחרים לא”).

הסקירה המליצה בחום על הבורסה הישראלית, וכן על מספר מניות ישראליות נבחרות: טבע, בנק הפועלים וצ’ק פוינט. סקירות מעין אלו מפורסמות לעיתים קרובות על ידי הבנקים הבינלאומיים הגדולים שפועלים בארץ, ועשויות לדחוף את המניות המוזכרות בהן וכן את הפעילות בשוק כולו לעליות שערים, מה שאכן קרה היום.

כשעה וחצי לאחר הפרסום בדה-מרקר פרסם גלובס ידיעה, בעילום שם פחדני ותחת הקרדיט “שירות גלובס”, ונכנס בכל הכוח במרקר:

הקלות הבלתי נסבלת של העלאת הגירה: סקירת דויטשה שדווחה לפני חודש שוב עושה כותרות
פעיל בשוק שלח למערכות העיתונים מסמך ישן ופומבי [הלינק במקור – ע”ק] של דויטשה – והיה מי שנפל בפח

הסיפור הקטנטן הבא מעיד על הקלות הבלתי נסבלת, שבה מצליחים גורמים בשוק ההון הישראלי להמריץ (חלילה לומר, “להריץ”) את הבורסה באחד העם.

וזה הולך ככה: פעיל בשוק שלח הבוקר (ג’) למערכות העיתונים והאתרים הכלכליים מידע כי בית ההשקעות דויטשה בנק הותיר המלצת “משקל יתר” להשקעות בישראל ואף ממליץ על מניות הפועלים, טבע וצ’ק פוינט.

ההמלצה הגיעה גם לידי “גלובס”, אלא שהמדיע [כך במקור – ע”ק] מקורו במסמך מתאריך 28.10, כמעט לפני חודש. בירור קצר העלה ש”גלובס” כבר דיווח על הנייר, ב-31 באוקטובר. בקיצור, אטריות מחוממות, שנשלחו עם או בלי אינטרס, בתקווה שאולי ייעשה בהן שימוש חוזר.

והבוץ? הנה זה מגיע:

באתר “דה מרקר” קיבלו את המידע “החדש” – והעלו אותו ככותרת ראשית ו”בלעדית”. השוק אף הגיב לפרסום בעליות שערים – היו משקיעים, כנראה, שלא זכרו כלל כי מדובר בסקירה שדווחה לפני כחודש.

דה מרקר לא נשאר חייב, ועדכן את הידיעה המקורית, אבל בלי להגיד את השם המפורש “גלובס”:

בניגוד לשמועות בלתי מבוססות לפיהן מדובר ב”סקירה ישנה שבראשה התנוסס התאריך 28.10, כמעט לפני חודש”, מדובר דווקא בסקירה חדשה הנושאת עליה את התאריך העדכני 28 בנובמבר 2005 ולפיכך מדובר במידע רלוונטי מבחינת המשקיעים.

לטענה של גלובס לפיה “מדובר במידע שהופץ כבר באותה סקירה ישנה, שמישהו החליט להחזירה לכותרות”, הגיב המרקר בהסבר לפיו “בדויטשה אמנם הפיקו סקירה דומה לפני כחודש (כפי שפורסם דאז ב-TheMarker) אולם אתמול הותיר הבנק את המלצתו על אף ההתפתחויות שחלו במרוצת הזמן במניות המדוברות ובמיוחד במניית בנק הפועלים שהפגינה זינוק מרשים בחודש האחרון”.

אם מדד הטוקבקים שווה משהו, הרי ששני האתרים לא עושים הרבה יותר מלשבת בשלולית ולהשפריץ אחד על השני: במרקר נמנו 23 תגובות לידיעה, ובמתקפה של גלובס – 29.

(תודה לש’ שהלשין וסייע)

עדכון 20:56
ב-NRG ברנז’ה עלתה ידיעה בנושא (למרבה הצער, גם היא לא חתומה). עורך אתר גלובס, דורון אביגד, אמר שם: “הסיבה שהחלטנו לצאת בידיעה בנושא היא שאנחנו חושבים שהמשקיעים הוטעו”. מקור אנונימי בדה מרקר אמר ש”בגלובס בחרו כנראה בדברים נחותים וירודים, במקום לנסות ולהשיג את המסמך הפנימי של החברה”, והציג את המסמך המדובר, שאכן נושא את התאריך 28 בנובמבר.

אלימות נגד אלימות

לפני כמה שבועות היתה פה הפגנה נגד משחקי מחשב בגלל האלימות שבהם. נתקלתי עכשיו בצילומים מההפגנה, ואחת מהמפגינות מצולמת כשהיא מנפצת מסך של מחשב עם פטיש, כשמסביבה ילדים מסתכלים על מעשיה. בטח יש סצינה דומה ב-GTA.

אתה נמצא כאן ->

שימושיון נחמד: ברישום לפנדורה אני עובר עם tab בין השדות, ובעקבות הסמן שלי מקפצת לה מעין מסגרת שמראה לי באיזה שדה אני נמצא, כדי שאשים לב ואזין את המידע הנכון.

צילומסך מ-pandora.com

הבועה חוזרת

פופיולר סיינס מפרסם כתבה על מחקר בן 11 שנים, ופה אני חושב שראוי לשים סימן קריאה בסוגריים, אז הנה – (!), על איך ליצור בועות סבון צבעוניות.

לדף הבא →