גוגל עוקף צו איסור פרסום בפרשת הרופאה החשודה ברצח

המשטרה חושדת שרופאה סייעה למאהבה שמעון קופר לרצוח את שתי נשותיו. צו איסור פרסום הוטל על שמה, אולם נעמה בר-לב מעדכנת:

חשבתי שראיתי אתמול לרגע, לפני צו איסור הפרסום, את השם של הרופאה המרדימה. גוגל עזר לי להיווכח בצדקתי די בקלות (בכתבות עצמן השם כמובן לא מופיע). חכם


[הסרתי את הפרטים האסורים בפרסום; ע”ק]

[עדכון] שמה של הרופאה המרדימה, ד”ר מריה זקוטסקי, הותר לפרסום. [\עדכון]

כך היה גם בפרשת ענת קם – מי שגיגל את שמה קיבל בגוגל סג’סט, שירות השלמת מחרוזות החיפוש, את הפרטים האסורים בפרסום:

הצעות של Google Suggest למחרוזת החיפוש [ענת קם]: ענת קם נעצרה; ענת קם וואלה; ענת קם שב

משרד האוצר חשף פרטים אישיים בהודעה לעיתונות, שלח בקשה דחופה למחוק אותם

רם אלפיה מדוברות משרד האוצר שלח ב-10:54 הבוקר הודעה לעיתונות על אפליקציית שירות התשלום הממשלתי של ממשל זמין, וצילומסכים מהאפליקציה.

שעתיים אחר כך, ב-12:51, הוא שלח אימייל נוסף:

שלום רב,

במסך פרטי התשלום באפליקציה החדשה של שירות התשלומים הממשלתי שנשלח נחשפו בטעות פרטים אישיים אמיתיים שהוכנסו לשם הפעלת האפליקציה, אודה לכם אם תטשטשו את מספר ת.ז ורישיון הנהיגה במסך או שתשתמשו בתמונות מסך אחרות ששלחנו.

תודה

אפרופו ממשל ושמירת פרטיות: ההודעות נשלחו כשכל הנמענים חשופים זה לזה ב-To ולא ב-BCC.

אחרי הפצצה האיראנית: בונים את תל אביב מחדש בטטריס הפוך

מראש המסך צונחת אט-אט לבנה של טטריס עם חתיכה ממגדל האופרה. לבנה נוספת מכילה את הקיר החיצוני של בית אריאלה. עוד אחת מציגה את שלט הרחוב של זמנהוף. משחק-הווידאו “תל אביב, היום שאחרי – Reconstructing TLV” מנסה להמחיש לצופים-המשתתפים הרכבה מחדש של הריסות העיר העברית הראשונה, אחרי שהוטלה עליה הפצצה הגרעינית האיראנית הראשונה.

עוד בנושא: חורבאני: תמונות מקצה של תל אביב >>

מהנדס התוכנה עמוס חביב שמע על יוזמה של של גוגל לחבר בין מעצבים ומתכנתים לצורך יצירה משותפת לתערוכת “צבע טרי”, וסיפר עליה לעודד לברן, סטודנט שנה ד’ לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון. “נכנסתי לזה מהמקום התיעודי”, מספר לברן. “שמענו על כל מיני ערים שהופצצו בעבר, כמו ורשה, ביירות, ברלין – פשוט נעלמו. התאומים – זה שינה את הסקייליין של ניו יורק. אני תל אביבי ומאוד אוהב את תל אביב, ומרגיש שיש לנו המון מה להפסיד אם יפלו עלינו פצצות, מעבר להפסד של חיי אדם”.

זו העבודה הראשונה של השניים ביחד. לברן הביא ליצירה את המחאה הפוליטית, שאליה התייחס בשנה שעברה בפרויקט “לא תשתיקו אותי“, שבו קרא לגולשים להעלות לפייסבוק תמונה שלהם בפה מכוסה במסקינגטייפ במחאה על חקיקה אנטי-דמוקרטית. חביב הביא את הטטריס, שבפרויקט קודם שילב עם הלוגו של אתר הטכנולוגיה טקקראנץ’, יצירה שזיכתה אותו בהזמנה לכנס טקקראנץ’ דיסראפט.

“כשנפגשתי עם עודד, הרעיון שלו היה מאוד קרוב, זה היה פאזל, ובנינו על גבי זה את המשחק עצמו”, אומר חביב, ולברן מוסיף: “טטריס זה מאוד פשוט, קליט, כל אחד יודע את החוקים שלו, והוא מדבר על בניה. לנו חשוב מאוד הקטע של לבנות מחדש. כל מי שמשחק בזה באינטרנט, מופיע לו בסוף המסך של תל אביב החדשה שהוא בנה, והוא יכול לשתף אותו ברשתות חברתיות”.

בטטריס המטרה היא להשמיד. אצלכם זה הפוך.
חביב: “זה חלק מהעניין. רצינו שיהיה משהו של ליצור, לא רצינו ללכת למקום של להשמיד. אנחנו מקבלים הרבה את התגובה ‘היי, אבל השורות לא נעלמות’. רצינו לקבל את התגובה הזאת. אנחנו אומרים שאנחנו לא רוצים להשמיד דברים, אנחנו רוצים להראות לכם שיותר כיף לבנות. היה לנו מאוד חשוב להעביר את המסר, והמשחק מאפשר להציג את זה בצורה קלה לבליעה”.

חשבתם לעשות גירסה איראנית?
לברן: “מישהו הציע לעשות שני חדרים, אחד ישראלי ואחד איראני. זה רעיון מעניין, אבל אנחנו לא מכירים את המקבילה של זה. טהראן זו הבירה שלהם, אבל אצלנו דווקא לא דובר על ירושלים. יש משהו סאטירי בלהשמיד דווקא את תל אביב, שהיא קצת בועה”.


התפרסם במקור בטור “יוצרשת” במדור fi בגליון יוני 2012 של מוסף פירמה של גלובס


מחפשים מתחת לפנס: אם זה לא בגוגל זה לא קיים

חברה להגנה על זכויות יוצרים, שפועלת בשירות אולפני קולנוע, חברות מוזיקה וחברות שמשדרות אירועי ספורט, הגישה לגוגל בקשה להסרת תוצאות חיפוש. הבקשה לא עסקה באתרים שמאחסנים, משדרים בסטרים, מאפשרים להוריד, מסייעים לשתף או מפנים לחיפוש תכנים של לקוחות החברה באופן לא מורשה תוך פגיעה בזכויות היוצרים שלהם. הבקשה נגעה לפרסום בקשות הסרת תכנים שאחד מהלקוחות הגיש. החברה ניסתה להשתמש לרעה בהגנות החוקיות על זכויות יוצרים כדי להסתיר מידע מהציבור. גוגל סירבה לבקשה ודיווחה עליה לציבור, בהשמטת שם החברה ולקוחותיה.

הפרסום הופיע בדברי הסבר לדוח שקיפות חדש שגוגל פרסמה בסוף מאי, שעוסק בהסרת תכנים מתוצאות החיפוש מסיבות של זכויות יוצרים. הדוח מצטרף לדוח מלפני שנתיים, שמפרט בקשות הסרת מידע ובקשות מסירת מידע שגוגל קיבלה מממשלות.

הדוח של גוגל כולל בקשות שהוגשו דרך הטופס המקוון (למעלה מ-95% מכלל הבקשות), הגופים המבקשים והאתרים והעמודים שגוגל התבקשה להסיר. גוגל מדווחת שצייתה ל-97% מבקשות ההסרה בין יולי לדצמבר 2011. שיאנית ההסרות, עם למעלה מ-2.5 מיליון בקשות הסרה מיולי 2011 עד מאי 2012, היא מיקרוסופט, שגם לה יש מנוע חיפוש, בינג.

הדוח מזכיר לנו שמנועי החיפוש הם לא כלי נייטרלי ומושלם, אלא זירת קרבות (טכנולוגיים, חוקיים, מסחריים ואחרים) שמייצגת רק חלק ממה שקורה ברשת. מה שמנועי החיפוש לא רוצים או לא יכולים להציג לנו נרחב הרבה יותר ממה שכן: הם לא כוללים את הרשת העמוקה (תכנים שמנועי החיפוש לא יכולים להגיע אליהם או לא יכולים לאנדקס אותם, כמו עמודים שנוצרים דינמית לפי בקשה, פורמטים לא-טקסטואליים שהטכנולוגיה עדיין לא יודעת לתרגם למילים, איים שאף עמוד חיצוני לא מקשר אליהם ותכנים שנגישים רק לחברים רשומים ו/או רק בתשלום), הרשת האפלה (אתרים שמונעים מהמנועים לאנדקס אותם, רשתות מחתרתיות שפועלות מתחת לרדאר של האינדקסים ושל רשויות החוק) והרשת המסוננת (תכנים שמנוע החיפוש נדרשים או בוחרים להסיר). אנחנו לא נראה גם את התכנים שמסנני “החיפוש הבטוח” מסירים, אלא אם הגדרנו למנוע החיפוש לא לסנן, ולהציג לנו גם אותם; ואת כל האתרים שמגיעים לעמוד השני והלאה של תוצאות החיפוש, שרוב מוחלט של הגולשים לא טורחים לדפדף מעבר לו.


התפרסם במקור בטור “השרת” במדור fi בגליון יוני 2012 של מוסף פירמה של גלובס


אינסטגרם בשניים: פיקספליט מאפשרת להשתתף בהרכבת קולז’ים מתמונות בסלולר

הפעילות החברתית סביב תצלומים המועלים לרשתות חברתיות דומה לזו שסביב תכנים אחרים: לייק, תגובה, תיוג אנשים שמופיעים בתמונה, שיתוף וכיוצא בזה. המשותף לכל הפעילויות הללו הוא שהן מתרכזות בתוצר המוגמר – התמונה שהמשתמש צילם.

פיקספליט, אפליקציה סלולרית ישראלית חינמית שהושקה לאחרונה (עכשיו באייפון, בהמשך באנדרואיד), מנסה להכניס פעילות משותפת גם סביב תהליך היצירה. המשתמשים בפיקספליט יוצרים ספליט – תבנית ריקה של קולאז’ לעבודה משותפת, או מצטרפים לספליט של משתמשים אחר, חבר שלהם או אדם שהם לא מכירים עדיין. כל משתמש מעלה את התמונה שלו לספליט, והתמונות מתחברות יחד ליצירה חדשה.


התפרסם במקור במדור דברים חדשים ב”מוסף הארץ”, 26.10.2012


יש לך תואר במחשבים? אז פאוורפוינט את בטח יודעת | מםסטרים – ממים נגד תפיסות שמרניות

אומת האינטרנט העברית אימצה את ז’אנר בדיחות הרשת מבוססות התמונה והכיתוב, המכונות “ממים” (למעשה, מדובר בפורמט אימג’ מאקרו, אחד מפורמטים רבים של ממים אינטרנטיים). התמונות נעות על הרצף שבין גירסה מתקדמת של טוקבק לסוג חדש של קריקטורה פוליטית.

נטע אילון, סטודנטית במחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון, שרפה שעות מול אתרי ממים בחודש הראשון לפרויקט הגמר שלה, “פשוט כי אין לי טלוויזיה”. כדי להצדיק את בזבוז הזמן היא בחרה בממים כנושא הפרויקט, “מםסטרים” (טמבלר, פייסבוק), שמתעמת עם השמרנות הישראלית בתחומים כמו דת, מגדר וחופש הביטוי.

מםסטרים מציג אנשים שמורכבים מקולאז’ של צילומים ותמונות, ולצדם אמירות שמרניות: “אבל איך זה יכול להיות? אתה כל הזמן מוקף בבנות”; “אז בעלך גוי? נו, פחות הילדים שלך יהיו יהודים”; “אם נוצרת מהקוף אז איפה הזנב שלך?”

את חושבת שהמסרים האנטי-שמרניים שלך יובנו ויתקבלו אצל הקהל הרחב בזכות הפורמט הוויראלי?
“הפורמט יקל על הפצת המסר למגוון של אנשים. אתה אולי לא תכנס לפורומים שמדברים על מגדר, פמיניזם, הומוסקסואליות וכו’, אבל כן תכנס לראות תמונה שהרבה חברים שלך שיתפו ברשת – ושם תקבל את המסר. בנוסף, אם מדברים על אנטי-שמרנות, גם הפורמט צריך להיות אנטי-שמרני. כל פורמט מודפס נחשב היום לשמרני וארכאי, לכן הפורמט הוויראלי הוא המתאים ביותר. המטרה בסופו של דבר היא להגיע לכמה שיותר אנשים ולחשוף אותם לדעות שונות משלהם”.


התפרסם במקור במדור fi בגליון יוני 2012 של מוסף פירמה של גלובס


אמזון מוחקת ספרים, געגועים לצילום אנלוגי ועוד | כתבותי ב”וואלה טק”

• אלבום תמונות חתונה ישן שנסרק לפייסבוק, אפליקציה להחלפת צלמי חתונות, הגעגועים לצילום אנלוגי ואפליקציה לצילום תמונה אחת בלבד. צילום דיגיטלי זה לא חתונה קתולית >>

• קשירת שמה של אגודת אפרת למניעת הפלות אצל נשים יהודיות לפרשת רז אטיאס החזירה דיון בן שש שנים על הערך של האגודה בוויקיפדיה. מי שומר על ערך הוויקיפדיה של ארגון אפרת? >>

• אמזון מחקה ללקוחה שלה את כל הספרים מהקינדל וסירבה להסביר למה. החשיפה בתקשורת גרמה לה לחזור בה מהצעד הדרקוני. תזכורת לכוח הנז”ק ולחשיבות פריצת ההגנות והגיבוי. אמזון מוחקת את אמינותה >>

• עוד שבוע, עוד מתיחת רשת שהופכת לחדשות: הסוני נקסוס אקס הוא לא אבטיפוס של סמאטרפון גוגל חדש, אלא הדמיית תלת-ממד. הסוני נקסוס המפוברק הערים על עולם הטכנולוגיה >>

• אפל החלה לנקוב במחירים בשקלים במקום בדולרים בחנות האפליקציות המקומית שלה. חנות האפליקציות של אפל מדברת בשקלים >>

• ביברמן, הרובוטריק שמורכב מהליכוד וישראל ביתנו, זכה לקבלת פנים ממיסטית. הרשת עפה על איחוד ביבי-ליברמן >>

עיריית כפר סבא עוקבת, פוליטיקאים מגייסים כסף ברשת ויחצנית דורשת מבלוגרית 50 אלף שקל | האחראי על האינטרנט ב”שישבת”

הסיפורים בפינה “האחראי על האינטרנט”, המשודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית שישבת עם אסף ליברמן בגל”צ:

• בלוגרים שמסקרים מוצרים תלויים ביחצנים שיספקו להם את אותם מוצרים, שחלקם יקרים לרכישה עבור מי שכותב בלי לקבל על כך שכר, ולפעמים הם עדיין בשלב ההשקה ולא זמינים לרכישה עצמאית. התלות הזאת, שקיימת באופן שונה מעט גם אצל עיתונאים ממוסדים, נותנת בידי היחצנים אמצעי לחץ. הסבירה אותו מעין אסור, בעלת בלוג האופנה “איחור אופנתי”, שכתבה פוסט על הפסקת עבודתה עם יחצנים:

בלוגריות טיפוח מקבלות מוצרים ‘לסקירה’ מילה אחרת לומר – מוצר במתנה. אך המוצר הזה לא באמת במתנה, לפחות לא עבורי. כשחברת יח”צ שולחת לך מוצר, היא מצפה שתכתבי עליו פוסט. למען האמת, את די כותבת עבור תשלום בצורת מוצר (אם מסתכלים על העניין מנקודת מבט קפיטליסטית גרידא כמובן), וכמובן שאין שום התחייבות בכתב, איש אינו יכול לתבוע אותך אם לא כתבת פוסט, או אם כתבת פוסט מאוד מאוד לא מחמיא, אבל יד רוחצת יד- ואם דפקת את העסק באמצעות מילותייך המושחזות, כנראה שתיאלצי לשלם את המחיר. המחיר כמובן הוא הורדתך מרשימת ה’בלוגריות הטובות’ אלו שמקבלות מוצרי סקירה, ומכניסה אותך לאיזושהי רשימה שחורה עמומה.

חודש אחר כך פרסמה אסור את הסיפור מאחורי הפוסט – לטענתה, יחצנית ממשרדה של סברינה בלהסן התקשרה לנזוף בה על שלא כתבה על סט צלליות של ג’ייד ששלחה לה. בלהסן הכחישה את הסיפור ואיימה לפעול נגד אסור. זמן קצר אחר כך שלחה לה מכתב איום מעורך דין, שבו היא דורשת הסרת הפוסט, התנצלות ופיצוי של 50 אלף שקל, או שתתבע את אסור.

“החלטתי להגיש מועמדות לתפקיד במשרד ‘סברינה בלהסן’, בתור הפילוסופית ואחראית האתיקה הראשית”, חשפה אסור איך תגייס את הכסף הדרוש, וקראה לקוראיה לכתוב לבלהסן באימייל ובפייסבוק: “גב’ בלהסן, מעין אסור באמת חושבת שתוכל להיות נכס לחברתך כפילוסופית ואחראית האתיקה הראשית, ובכך תוכל לשלם את חובה לחברה ולך באופן אישי”.

הסיפור המלא: הפוסט והסכסוך >> האיום בתביעה >>

• מצלמת-גג דמויית מצלמות גוגל סטריט ויו על רכב “סיירת בטחון עיריית כפר סבא” עוררה את חשדו של אסף דגן, שצילם והעלה לפייסבוק. הבלוג “חורים ברשת” דיווח על כך וקיבל תגובה מעיריית כפר סבא, שלפיה “מדובר ברכב יחיד שצויד במצלמה כחלק בניסוי שבוצע בשיתוף כוחות המשטרה, אך הניסוי נכשל והמצלמה הוסרה כבר” (הציטוט הוא מחורים ברשת, לא הופיע שם ציטוט ישיר של תגובת הדוברות). דגן אישר שהרכב כבר לא היה במקום כשהתגובה התקבלה.

שחר שמש, בלוגר תושב כפר סבא, עדכן למחרת שתגובת העירייה אינה תואמת את המציאות:

היום בשעה 12:30 בערך ראיתי את הרכב הזה (או תאום זהה שלו) נוסע לאורך רחוב „עתיר ידע” באיזור התעשיה החדש בכפר סבא, פונה לכיוון כפר סבא עצמה, ואז פונה לויצמן לכיוון מערב. האורות על הגג שלו היבהבו, ועשה רושם מצורת הנהיגה שלו שהוא ממהר. המצלמה עדיין היתה מחוברת לגג. לא הייתי מספיק זריז כדי לצלם את הרכב בצורה טובה, כך שתצטרכו לקבל את מילתי.

• טרנד המימון המבוזר מתחבר למערכת הבחירות הנוכחית, כשמועמדים לכנסת מגייסים כך כספים למימון הקמפיינים שלהם. הנה שלושה סרטוני גיוס כאלו, מהאתרים מימונה והדסטארט.

נינו אבסדזה, לשעבר ממפלגת קדימה, מתמודדת במפלגת העבודה:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1LV0FQYBvVY[/youtube]

תמר זנדברג, חברת מועצת עיריית תל אביב מטעם מרצ, מתמודדת במרצ:

דובי קננגיסר, בלוגר ואושיית רשת ישראלית, ממייסדי “האייל הקורא”, מתמודד במפלגת העבודה:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6L0Gvvu_fCc[/youtube]

בובת המסקינגטייפ העצובה שהגיעה מליפסינק למסך הגדול // הסרט המלא

כוכבים ויראליים זורחים, דועכים ונופלים באינטרנט בקצב שהיה עושה סחרחורת אפילו לקריירה של בריטני ספירס. מזלו של פול שפר עליו: מעובד ניקיון בשם פול ניומן, שעשה סרטוני ליפ-סינק ביוטיוב, הוא הפך לכוכב קליפים רשמיים של להקות, נפטר משם המשפחה כראוי לכוכב וקיבל תפקיד ראשי בסרט קצר שנקרא על שמו, “פול”. כך כתבתי לפני שנה בראיון עם אדם ביזנסקי בוויינט, שהתפרסם אחר כך במלואו כאן. הסרט הקצר עלה עכשיו לצפייה חופשית ביוטיוב.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4is_nF6NYeQ[/youtube]

שמעת פעם אמפישלוש של אנריקה איגלסיאס מהתחת?

מתוך ניוזלטר של P1000.

(דרך הגר צימרמן ביקובסקי)

לדף הבא →