תגובה פבלובית | הכירו את התגובמולטור

וידוי: אני קורא טוקבקים
ארז וולף, ישוב בצפון

רוב האנשים שרואים הרווק מתביישים להגיד את זה. אני קורא תגובות, אפילו את הפלקטיות. יש תת-תרבות לפעמים שמתפתחת בכל אתר, יש לה דינמיקה משלה.

במדור יהדות בוויינט יש קהילה בתגובות, יש מגיבים קבועים, למשל גורנישט, שהוא תמיד יותר טוב מהכתבה עצמה. זה התוכן הכי מצחיק היום באינטרנט.

(ארז וולף בראיון הזה)

לא לחינם משווה וולף (37), הייטקיסט ובלוגר, את הטוקבקים לסדרת טראש-ריאלטי: בברנז’ה הבלוגרית-טוויטרית-טכנולוגית שהוא מסתובב בה, קריאת טוקבקים נחשבת לגילטי פלז’ר שעושים מול המחשב לבד, וגם זה רק באופן אירוני.

אבל גם וולף חטף בחילה מול נחשול תגובות הנאצה נגד העיתונאי אורי בלאו בפרשת ענת קם. בתגובה הוא הקים את ה”תגובמולטור“, אמולטור שמייצג טוקבקים ימניים מתלהמים. בראש האתר מתנוסס כפתור עם הכיתוב הבהול “ארץ ישראל בסכנה – מהר! חולל תגובה!”. לחיצה עליו שולחת את התגובמולטור להרכיב טוקבק שאפשר לשתול בכל אתר חדשות, בכל כתבה.

אם זה היה ימני, השופט היה זורק אותו לכלא
ברק חוסיין אובמה, מושב ברמת הגולן

החילונים ההומואים הברנז’ה התל אביבית מנותקת מהפריפריה. תפסיקו להאמין לכל מה שהפלסטינאים אומרים אני בטוח שהילד הזה לא היה כל כך תמים. בעזרת השם מפעל ההתיישבות הציוני רק יתחזק ויגבר! קודם שכונת שמעון הצדיק ואחר כך אבו גוש!..

(טוקבק של התגובמולטור)

“בשלב של ענת, אנשים עוד קראו את התוכן והגיבו אליו, אבל בסופשבוע זה התייחס לאורי, ושם זה כבר היה על טייס אוטומטי. התחושה שלי היתה שברור לכולם מי אשם, למה הוא עשה את זה, שונא ישראל”, אומר וולף.

הוא ביצע ניתוח ספרותי בטוקבקים המתלהמים והגיע למבנה קלאסי של מה שהוא מגדיר “משפט יהודי ערכי”. זה מורכב משלושה חלקים: “מישהו” (למשל אשכנזים, שמאלנים, בתי המשפט) שהוא “עוכר ישראל” (אנטישמים, אוהבי ערבים) עושה “משהו” (הורסים את המדינה, משתפים פעולה עם הגרועים באויבינו). הוא אסף מאגר ביטויים מתאימים לכל אחד מהחלקים – “עזרה לי פרשת ענת קם באותו שבוע, שנתנה לי הרבה מאוד תכנים” – הוסיף שמות מגיבים, ישובים וכותרות, והתגובמולטור היה מוכן לפעולה.

טרנספר לשמלאנים
מילואימניק הנושא בנטל, שיח מוניס

אוהדי הפועל שונאי ישראל משתפים פעולה עם הגרועים באוייבינו. למה לשים את זה בכותרת הראשית? זה אתר ישראלי ולא של החמאס אנשים הזויים ומסכנים עוזרים לאוייב במקום לדאוג למדינה.

(טוקבק של התגובמולטור)

כתובת האתר רצה בין גולשים והביאה לו אלפי כניסות. המגיבים הפרקטיים הפתיעו את וולף: “שאלו אותי שאלות מאוד רציניות, כמו עם איזה אתרים זה עובד. פספסו את הבדיחה. חושבים שזה כלי אמיתי ומשתמשים בזה כבר. אבל הוא לא שימושי, הוא באמת רק כלי לבידור או לאיזושהי אמירה, והוא בעצם מתייחס לתרבות התגובות וסגנון התגובות ברשת, שהן הרבה פעמים מאוד פלקטיות, זה לא דיון אמיתי אלא דיון של צעקות מתלהמות, הרבה פעמים בלי קשר לתוכן של הכתבה, בלי קשר לתוכן או לדיון שנוצר בעקבותו, פשוט באים להגיד מנטרות: המבנה קבוע, הנושאים קבועים, הססמאות הן קבועות, הנימה היא קבועה, ובד”כ היא גם מתקיפה, היא שלילית, תקיפה של הצד השני, לא פרגון”.

אבל למה התגובמולטור מייצר רק תגובות ימניות? בשמאל אין טוקבקים פלקטיים ומתלהמים?
“אני חושב שזה קיים משני הצדדים, אבל אחד מהשתיים: או שכל המדינה היא ימנית ולכן 90% מהטוקבקים ימניים, או שפשוט הימין הרבה יותר אקטיבי ופעיל, ומגיב בצורה כזאת כמו בתגובמולטור. אני יודע שיש גם טוקבקים ימניים עם תוכן מעניין שהוא לא שחור-לבן, ואפשר להדיין איתו. אבל אני חושב שהרוב קצת מסתיר, קשה יותר לזהות אותם. וכשאני מזהה טוקבק מהצד שלי זה מחמם לי את הלב, נותן לי תחושה שאני לא לבד”.

מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִיבַיִךְ, מִמֵּךְ יֵצֵאוּ
אין דין ואין דיין, נהריה (09.10.10):

הסמולנים החולים בשכל אני לא מאמין שאני קורא את הדברים האלה. חשבתי שזה אתר רציני. לתגובה 19 – אתה אידיוט! אנשים הזויים ומסכנים עוזרים לאוייב במקום לדאוג למדינה.

(טוקבק של התגובמולטור)

• פורסם במקור ב-7 לילות, 30.4.2010, עם האיור הזה

בידרמן לעיוורים, 30.4.10

ראש הממשלה ורעייתו הולכים למדורת ל”ג בעומר. שרה מחזיקה שק תפוחי אדמה לבישול במדורה. ביבי, שרוצה לנצל כל דקה, לוקח איתו עותק של האוטוביוגרפיה של משה פייגלין.

כל הטורים של “בידרמן לעיוורים”מה זה “בידרמן לעיוורים”?

התיקונים 55

“התיקונים” 55 // מדד המכירים לצרכן // הרצל על הסוס ב”מעריב”, בוואלה סופרים נפגעים, ב”דה מרקר” מעקלים את מפלצות הנדל”ן ועוד שחיתויות מהעיתונות העברית >>

כאן אפשר להגיב על הטור.

בידרמן לעיוורים

כולנו אוהבים את הקריקטורה היומית של עמוס בידרמן. בידו הקלה, המושחזת וחסרת הרחמים עוקץ המאייר הוותיק של עיתון “הארץ” את החברה הישראלית בחמלה ובו זמנית בביקורתיות. בישראל חיים למעלה מ-25,000 עיוורים, וגם להם מגיע ליהנות מהאיורים ומהאבחנות של בידרמן. אנחנו מקווים שבהרבה פחות מאלף מילים נוכל להעביר להם, כאן ב”בידרמן לעיוורים“, את התמונה המלאה. – מורן שריר ועידו קינן

כל הטורים של “בידרמן לעיוורים”

בידרמן לעיוורים, 29.4.10

המשבר בליכוד: משה פייגלין, עסקן קטן, מתואר כעכבר המצליח להפריע לראש הממשלה בניהול מפלגתו. נתניהו מטפס על כיסא ומנסה להפחיד את פייגלין ולהניס אותו חזרה אל החור בקיר.

כל הטורים של “בידרמן לעיוורים”מה זה “בידרמן לעיוורים”?

מתחת לסלע צומחת לפלא עגבנת נחמדת מאוד

אריאל מירקין מביא רגע מקסים של עירוניה:

יצאתי מתחנת רכבת השלום בדרך לעבודה ופתאום אני קולט על הערוגה ליד היציאה צומח לו שיח של עגבניות שרי עם זוג עגבניות אדמדמות. מעניין של מי הסנדוויץ’ שעגבניית השרי נפלה ממנו ונבטה לה ככה סתם באמצע העיר.

פרשת ענת קם | סימביוזה

מובן מאליו שאומת האינטרנט הישראלית הובילה את הפרת את צו איסור הפרסום בפרשת ענת קם, המואשמת שגנבה מסמכים צבאיים סודיים והעבירה אותם לעיתונאי. אבל היא כשלה בכך שלמרות הפרסומים המרובים והמתריסים, שאנשים פרסמו תחת שמותיהם המלאים בבלוגים וברשתות החברתיות, רבים מהאנשים שלא חיים את טוויטר, פייסבוק ורוטר 24/7, כלומר רוב אוכלוסית ישראל, לא שמעו על הפרשה עד שידיעות אחרונות רמז עליה והמליץ על מחרוזת החיפוש Israeli journalist gag.

הרשת יכולה להמשיך לקרוא לעיתונים דינוזאורים, וכתבי הפרינט יכולים להמשיך ולנזוף בגולשים חסרי האחריות, אבל בפרשת קם נוצרה ביניהם סימביוזה: הרשת פרסמה את הסיפור שהפרינט לא יכל לפרסם, והפרינט הביא את הטראפיק המיינסטרימי שהרשת לא יכלה לגייס.

פרשת ענת קם בחדר 404פרשת ענת קם ב”העין השביעית”

בידרמן לעיוורים, 28.4.10

לאחר שקיבל תשובות קשות מממשל אובמה, חוזר ראש הממשלה נתניהו לבסיס התמיכה שלו בליכוד, שם ראשי מפלגתו (בגין, מרידור, שלום, יעלון וכץ), ממתיקים את כוס הקפה המריר שלו בקוביית סוכר.

כל הטורים של “בידרמן לעיוורים”מה זה “בידרמן לעיוורים”?

.

לידיעת התקשורת | רוצה להיכנס ללו”ז שלי?

קליבלנד ראקס!

ניר ש חובט:

תקרא לי קטנוני מניאק, אבל כשבוויינט כותבים (27.4.10) על סדרות בטלוויזיה האמריקאית, ובכיתוב התמונה כותבים “‘קליבלנד’. המצוירות ממשיכות בכל הכוח”, אני מצפה ש:
א) התמונה תהיה מ-The Cleveland Show ולא מ-Family Guy (עונה 4 באיזור פרק 20).
ב) שיכתבו קליבלנד בלי מרכאות, או שיכתבו “The Cleveland Show” או “התוכנית של קליבלנד”.
ג) הכי חשוב – שיהיה כתוב משהו בכתבה על The Cleveland Show או על קליבלנד, לפחות.

יהדות פור דאמיז

המשטרה קבעה שיש תשתית להעמיד לדין את ראש עיריית רמת גן, צבי בר, בגין שוחד. בר שמע את ההאשמות ולקה בכיפה ובקריאת תהילים, מדווחים ב-ynet ‫(25.4.10). אולם כפי שאבחן מיכאל זילברמן, בר לא לקה בזקן, שגדל כשלא מתגלחים בימי ספירת העומר, כפי שעושים דתיים אמיתיים ולא עושים דתיים-לצרכי-רחמים-מהשופט.

אותך למנהל!

מנהל תיכון עירוני א’ רם כהן כתב ב-mynet ‫(22.4.10): “בן, אביה של יעל, המזכיר בחזותו את האגריד מהארי פוטר, הגיע לדבר בפני תלמידים יחד עם עוד נציגים ממשפחות שכולות, כל משפחה על מטען הכאב שלה”.

ווטף?

לו”ז-לו”ז סיצ’ואיישן

למה בדיוק רומז המפרסם כשהוא שם בפיה של המצולמת את המשפט “רוצה להיכנס ללו”ז שלי?”?

ואילו אסוציאציות אמור לעורר הפה הפעור במודעה הזאת שמבטיחה דרך “להתקדם מהר בקריירה”?

בוקר של כאב

כיפורים שמח, יהודים!

כך קיבלו באתר תפוז את פני יום כיפור בשנה שעברה.

נתנו בראש

מזבלה, עדית אדלה גבריאלי, אסף שגיא, נועה אנג’ל, מיכלי יפה וניר ש הקטנוני המניאק.

כמו כן

אני לא סגור על השם של המדור, שאמור היה להיות הערות בנושאי תקשורת אבל לא בדיוק מתיישר עם הקו הזה. אז נראה בהמשך.

כשל בוב ספוג

איך אומרים בוב ספוג באנגלית? Bob Sfog (ומה לעזאזל עושה שם הלו קיטי?). צולם בשוק בצלאל בתל אביב.

לדף הבא →