קיורינג: אדבאסטינג באמצעות קודי QR

אדבאסטינג, הפרקטיקה של השחתת מודעות לשם שינוי המסר, הגיעה לקודי ה-QR, הברקודים שנראים כמו תשבץ, אשר מתפרסמים בגוף המודעה, נסרקים עם המצלמפון באמצעות אפליקציה סלולרית ומתורגמים לכתובת דף אינטרנט לפעילות המשך של הצופים.

השחתת מודעה באמצעות קיואר – אני מציע את הפועל QRing (קיורינג) – מצריכה הדפסת קיואר של אתר היעד על מדבקה בגודל המתאים והדבקתה על המודעה. אם הקיואר מודבק במדויק ישירות על הקיואר הקיים של המודעה, קשה יהיה להבחין שנעשה במודעה שיבוש, והצופים שיגלשו לאתר דרך הקיואר הזר עשויים לחשוב שהמפרסם התכוון להפנותם לשם. האופציות לשיבוש קמפיינים אינסופיות, ואני מחכה לראות מה אקטיביסטים מסוגם של Yes Men יעשו עם זה.

באחרונה קיוארו (קוירו?) בת”א מודעות שהציגו את הרבי מלובביץ’ כ”משיח” – הקיואר שהודבק עליהן בצורה בוטה (על פניו של הרב) הפנה לאתר תומכי המשיח המתחרה, “יהודים למען ישוע“.

_________________________
התפרסם במקור בגירסה שונה במדור “דברים חדשים” במוסף הארץ, 31.8.2012

אדבאסטינג לשלט אגודת אפרת: “הצער והכעס על כך שהדתיים רוצים לשלוט לי ברחם מלווים אותי יום יום”

עיריית תל אביב סירבה, ובצדק, להוריד את שלטי הפרסום של אגודת אפרת, שפועלת נגד הפלות מסיבות הומניטריות בעד עידוד ילודה אצל יהודים, והעדיפה את חופש הביטוי של האגודה על ה”פגיעה ברגשות” של מתנגדיה.

אבל כל עוד כללי המשחק הם שמי שמתנגד לשלט מרסס עליו, מכסה אותו במודעה שטוענת לאי-חוקיות מפוקפקת או קורע אותו, למשל כי “רגשותיו נפגעו” מתמונה של אישה או אפילו שם של אישה, זה עובד לשני הכיוונים. אמיתי סנדי מדווח ש-@pop_women_front_il בטוויטר העלו תמונות של שיבוש שהם ביצעו בשלט (חשבון הטוויטר לא זמין כעת).

באחד הנוסחים של שלטי אגודת אפרת נכתב: “הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי מלווים אותי יום יום. אל תתני שזה יקרה גם לך, פני ל’אפרת'”. השלט המשובש אומר: “הצער והכעס על כך שהדתיים רוצים לשלוט לי ברחם מלווים אותי יום יום. אל תתני שזה יקרה גם לך. זרקי את הפלייר של אפרת לפח!”. שלט משובש אחר אומר: “מתכננת הפלה? הגוף שלך הוא רק שלך. אל תתני לאף אחד להחליט בשבילך!”

אישה, את פוגעת בתקנת הציבור או ברגשותיו

תמונות של פזית נייבידל, מנהלת תיכון מראשל”צ שמככבת בשלטי חוצות של ארגון המורים בבני ברק, הושחתו וכוסו בהודעת “מודעה זו בלתי חוקית” של העירייה, דיווח מיכאל זילברמן. הנה תגובת אברהם טננבוים, מזכיר ודובר עיריית בני ברק:

מודעת ארגון המורים העל יסודיים. הריני מאשר בתודה קבלת מכתבך מיום חמישי, ב’ באלול ה’תשע”א (1,9,11), בנושא הנ”ל.

1. העירייה לא השחיתה מודעות אלא רק הדביקה על כך שהמודעה אינה חוקית. את השחיתות אלו בידעו עוברי אורח.

2. אין לנו דבר נגד אירגון המורים העל יסודיים, זכותו לפרסם את כל הנראה בעיניו, אלא נגד חברת הפרסום, שבהסכם עימה ידוע לנציגיה שבבני ברק לא מתפרסמות מודעות עם תמונות נשים, ולא מפני שיש למישהו משהו נגד ציבור הנשים, אלא בשל היות העיר חרדית, שרובו המוחלט של תושביה מתנגד למודעות עם תמונות נשים, מטעמי צניעות.

3. מלבד ההסכם עם נציגי חברות הפרסום, ישנו חוק עזר לבני ברק(שילוט ופרסום) ה’תשנ”ג (1993) שפורסם בקובץ תקנות חש”מ (חיקוקי שלטון מקומי) 508 ה’תשנ”ג, עמ’ 409, סעיף 9 (א) (10) האוסר פרסום שילוט “אם הוא עלול לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו”.

אישה, בבני ברק את בלתי חוקית

פוסט של מיכאל זילברמן

בכל בוקר, בדרך לעבודה, אני עובר דרך בני ברק, בתקווה לקצר את הפקקים בכביש גהה. כבר הראיתי בפוסטים קודמים בעבר איך לעיר הזו יש פרסומות משלה: לפעמים הפרסומאים מחליפים תמונות של נשים בתמונות של גמדים, ואם לא יעשו כן, התמונה תימחק או תיקרע. משבצי הפרסומות כבר למדו שבבני ברק אין סובלנות לתמונות של נשים, וכשהם שוכחים את הכלל המיזוגני שהם עובדים לפיו, יד נעלמה משחיתה את שלטי הפרסומת.

תמיד חשבתי שמדובר בקבוצה של קיצונים דתיים, אותה קבוצה שגם אחראית לפשקווילים של “אלוהים שונא פריצות וחולצות בטן” ושאר הברקות מעין זו. אבל השבוע ראיתי משהו חדש לי: לקראת שנת הלימודים הבאה, הסתדרות המורים בנתה תוכנית תיגמול חדשה למורים בשם “עוז לתמורה”. אין לי מושג אם התוכנית הזו תתן מענה אמיתי למצב המשכורות המחפיר של מורים במדינת ישראל, אבל ביחסי ציבור הם חזקים: בכל מקום אפשר להבחין בשלטי הפרסומת שלהם, חושפים את התוכנית אותה מציגים מורים ומורות אמיתיים.

גם בבני ברק הודבקו המודעות הללו, אבל, רחמנא לצלן, הופיעו בהן גם תמונות של נשים. עברתי שם שלשום בבוקר ולא היה לי זמן לצלם את המודעות, אבל ידעתי שזו כרוניקה של מוות ידוע מראש: לא היה למודעות הללו שום סיכוי לכלות את ימיהן בביטחה.

אתמול בבוקר עברתי שם שוב, והתמונות היו קרועות. בכל מודעה שהייתה בה דמות אישה, יד נעלמה תלשה את התמונה, אבל בניגוד לעבר הודבקה עליהן גם מודעה של עיריית בני ברק, לפיה המודעה הזו אינה חוקית. שרון סייג, המורֶה מבת ים, ופזית נייבידל, מנהלת התיכון מראשל”צ, לא יכולים להופיע ביחד בבני ברק. התמונה של הגברת נייבידל הושחתה, נקרעה ומודעה אדומה מכסה אותה. תמונתו של הגבר נותרה כמובן ללא פגע. גם התמונה שבה מנהלת בית הספר מוצגת לבד הושחתה באותה צורה.

וכדי שלא תחשבו שאולי במקרה כל הקמפיין לא חוקי, והעירייה מכסה, למשל, מודעות שלא שולמו, הנה מודעה נוספת מאותו קיר בדיוק. מכיוון שמופיע בה רק גבר, היא לא הושחתה. חוקית וכשרה למהדרין.

תוכן ההודעה לא ברור לי: האם קיים חוק במדינת ישראל האוסר על הופעת נשים בשלטי חוצות? האם יש חוק עזר ייחודי לעיריית בני ברק האוסר על הופעתן? האם עיריית בני ברק צריכה לאשר כל מודעה לפני פירסומה? האם סתם מדובר בכסת”ח מילולי שאין מאחוריו ולו מילת אמת אחת? לאלוהים (של בני ברק) הפתרונים.

אין לי מושג אם אכן עיריית בני ברק עומדת מאחורי המודעות הללו, האם הן חוקיות, או שמשמרות הצניעות מזייפים גם מודעות עירייה. מה שבטוח – בבני ברק מקומן של הנשים הוא מאחורי תריס סגור או רעלה. מסריח לאללה.

[עדכון 11:08] אדם עציון מעדכן בפייסבוק: “הרמתי טלפון למספר שרשום על המודעות ושאלתי מה הסיבה שהשלטים לא חוקיים. נאמר לי שאסור לפרסם שלטים עם תמונות של נשים בבני ברק. שאלתי אם זהו חוק עזר עירוני ואמרו לי שכן. אז א’, מעבר לכל צל של ספק – השלטים האלה אכן נתלו על ידי העיריה. ב’, בדקתי את חוקי העזר העירוניים של בני ברק. לא רשום בשום מקום שאסור לתלות שלט עם תמונה של אישה. הדבר הכי קרוב שמצאתי, תחת הכותרת “שלטים אסורים” הוא שלט ש'(10) הוא עלול לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו’. לא נראה לי שמישהו שעונה על הגדרה של 51% מהציבור יכול לפגוע ברגשותיו”. [\עדכון]

[עדכון 16:09] תגובת עיריית בני ברק כאן. [\עדכון]


עוד בחדשות העלמת נשים:
בנק הפועלים מעלים את עלמה זק
הילרי קלינטון ואישה נוספת הועלמו מתמונה בעיתון חרדי חסידי
ציפי לבני הועלמה מכרזות בבני ברק
שמה של ציפי לבני הועלם מכרזה בבני ברק
שלי יחימוביץ’ הועלמה מכרזת פרסום של מפלגת העבודה
נשים הועלמו מכרזות של “רשת” בבני ברק
רות גביזון הועלמה מתמונת ועדת וינוגרד


________________________
מיכאל זילברמן כותב את בלוג ההיסטוריה טופס 630 ואת בלוג הגרפיטי GraffiTLV. זילברמן כתב על מגמות רטרו בגרפיטי בגליון ינואר 2010, ועל השחתת גרפיטי בגליון מאי 2009

H&M דורש צדק חברתי (שיבוש שלטים)

שלט פרסום של H&M בצומת נמיר בתל אביב, ששובש לקידום “צעדת המיליון”. צילום: אסף רותם.

[עדכון 21:51] וככה זה נראה בפעולה:

תודה, אדווה קיזלשטיין. [\עדכון]

אין כניסה לפסנתרים (שיבוש תמרור)

רועי רו צילם את זה בשדרות רוטשילד בתל אביב:

חדש באיקאה: אחריות לשעה

דן מלמד צילם שיבוש שלט של איקאה בראשון לציון.

שמור מרחק, שמוק

גליה פסי קיטרו צילמה את שיבוש המדבקה הזה:

שמור מרחק, שמוק. צילום: גליה פסי קיטרו

מירוץ החימוש: זה ייגמר בבכי תמרורים

חימוש תמרור בשדרות בן ציון, תל אביב. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

הרחובות בוערים, וכמו שאמרו טייכר וזרחוביץ’, היום כשמבקשים ממך סיגריה ואתה אומר שאין, עושים עליך חיפוש. ברוח זו, אלמוני חימש את הדמויות שבתמרורים בכלי נשק קרים וחמים. האלימות ברחובות מעולם לא נראתה סקסית כל כך.

חימוש תמרור ברחוב בורוכוב 17, תל אביב. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

חימוש תמרור בשדרות רוטשילד, תל אביב. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

חימוש תמרור ברחוב ביל"ו, תל אביב. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

חימוש תמרור ברחוב החשמונאים, תל אביב. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

חימוש תמרור בשדרות בן ציון, תל אביב. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

ועוד אחד, כנראה לא מאותה סדרה, שאיתן שלו צילם לפני שנתיים:
חימוש תמרור ברחוב יחיאל, תל אביב. צילום: איתן שלו
__________________________________________
• מן הארכיב: שיבוש רמזורים

כל מחלה – בחלב מצויה (שיבוש מודעה)

שונית צילמה את שיבוש המודעה הזאת בבן יהודה יהודה הלוי פינת שינקין בתל אביב:

"כל מחלה בחלב מצויה", שיבוש מודעה של טרה בבן יהודה פינת שינקין בתל אביב. צילום: שונית

לדף הבא →