עדכון: AM:PM מסרבים להחזיר דמי פקדון בפסח

פרסמתי את הפוסט הזה, יצאתי לבית קפה ובדרך גיליתי את זה:

AM:PM לא לוקחים מיכלי משקה בפסח 2009

AM:PM לא לוקחים מיכלי משקה בפסח. ולא מדובר ביוזמה מקומית של סניף מסויים (קינג ג’ורג’ 24) אלא במדיניות רשמית על שלט ממותג של הרשת: “אין קבלת בקבוקים למיחזור מחשש לקבלת חמץ”. הדאגה הכנה של הרשת הפועלת בשבתות לכללי הכשרות של הדת היהודית באמת נוגעת ללב. הם אפילו מחמירים במצווה ומסרבים לקבל בקבוקים כבר מהיום, למרות שפסח נכנס רק מחרתיים בערב.

מעקב הפרות חוק הפקדון: האם השר ארדן יורה ל-AM:PM לקבל מיכלי משקה גם בפסח?

[עדכון: גם השנה AM:PM מסרבים להחזיר דמי פקדון בפסח]

העברתי לעיתונאי אביב לביא, שכותב על איכות סביבה במעריב, את תיעוד ההפרות החוזרות ונשנות של חוק הפקדון ברשת AM:PM מקבוצת אלון דור, התירוצים השונים לאי קבלת מיכלי המשקה ופירוט שמונת (!) הקנסות העלובים שהמשרד להגנת הסביבה הטיל על הרשת בשנתיים וחצי. לביא פרסם על כך ידיעה במעריב.

לגבי ההתחמקויות והתירוצים שניתנו בסניפי AM:PM השונים – לא מקבלים בקבוקים אחרי עשר בלילה, בשבת, בפסח, בזמן שיפוצים ובזמן ספירת מלאי, אף שבכל הזמנים האלה הסניפים פעלו כרגיל – מסר המשרד כי “הנימוקים שמעבירה הרשת כפי שתואר בשאלה אינם עומדים במסגרת החוק”. לגבי האכיפה נמסר כי “המשרד אוכף את הוראות חוק הפיקדון בנחישות רבה. במידה ונמצאות עבירות בסניפים ניתנת ברירת קנס במקום לבעל הסניף. יחד עם זאת צריך לזכור כי אכיפת החוק נעשית על ידי מפקחי המשרד אשר עוסקים בעוד פעולות אכיפה רבות בנושאי סביבה אחרים”.

מרשת AM:PM נמסר: “רשת AM:PM מקיימת את חוק הפיקדון בכל סניפיה ללא תלות בשעות ובימי הפעילות. הרשת אף הקימה מערך עצמאי של אחסון והובלה כדי להתמודד עם 100-120 אלף(!) בקבוקים שמוחזרים לסניפים מדי חודש. המקרים הבודדים שהובאו לתשומת לבנו טופלו לאלתר כך שלא יישנו בעתיד”.

AM:PM אבן גבירול-קפלן. צילום: איתן שלו

פסח מתקרב, ולפי התגובה של AM:PM, שטיפלה בכל “המקרים הבודדים” כך ש”לא יישנו בעתיד”, הם אמורים לקבל בשמחה מיכלי משקה גם בימי החג וחול המועד. מאחר שהמשרד להגנת הסביבה הכריז שהתירוץ של אי קבלת מיכלי משקה בנימוקי חמץ אינו חוקי, שלחתי לשר החדש גלעד ארדן בקשה לפרסם הודעה פומבית, שתמוען ל-AM:PM ולכל השאר, בה יורה להן לקבל מיכלי משקה לפי החוק גם בתקופת הפסח.

אם נתקלתם בסניף AM:PM שמסרב לקבל מיכלי משקה בתירוץ של פסח, תעדו את האירוע (כתובת הסניף, מתי זה קרה, ואם אפשר גם צילום של השלט שמודיע על אי קבלת מיכלי המשקה) ושלחו לי לאימייל ido@room404.net (וגם הפרות אחרות בחנויות אחרות, כמובן).

מעקב 404

התפתחויות בסיפורים שפורסמו בחדר 404:

• עמוד הבית החדש של ישראבלוג, שנחשף פה, הועלה בכתובת נפרד לקבלת משוב מהגולשים. מנהלת ישראבלוג, אילנה תמיר, פרסמה פוסט בו היא מסבירה את המטרות והכוונות מאחורי העיצוב החדש.

• בסניף שינקין 24 של AM:PM הסירו את השלט שמגביל את השעות בהן ניתן להחזיר מיכלי משקה. אני לא יודע אם גם ההגבלה הוסרה בפועל, ולא יודע אם הם ממשיכים להגביל ל-30 פחיות ללקוח. מה שאני כן יודע זה שסניף נחלת יצחק של אמפם מגביל לקוחות ל-20 פחיות.

• מדריך הסגנון של עיתון הארץ, שנכתב עליו בהיתוך קר למפגרים ופה, הוסר מאוויר האינטרנט. אבל כמו שתגבב תומר כהן, “מישהו כבר הספיק לגבות את המאמר כדי ששוקן יוכלו להוריד את המאמר המקורי מהרשת ללא כל חשש”.

• מגזין ManTalk של גלובס יצא לאור, והדומיין ManTalk.co.il, שאותו תפס יבגני זרובינסקי, עדיין בידיו.

• הכתבה המועתקת מגיזמודו הוסרה מאתר גאדג’טים של קשת.

הסכם עודפים – מה עם החצי השני?

טוקבקיסט מעדכן שהאחראי על האינטרנט קרא את הפוסט שפורסם פה אתמול, והעלה לאתר מפלגת חץ את רשימת המועמדים.

אבל זו רק חצי עבודה. לו האחראי על האינטרנט קרא את כל הפוסט, הוא היה יודע שעליו גם להסיר מאתר שינוי את רשימת העורְקים. עדיין לא מאוחר.

הבחירות נדחו

אולי מישהו באתר הארץ קורא את החדר:

אחרי שברק פיטוסי הלשין כאן שמדור הבחירות של האתר מתייחס בטעות ל”בחירות 2005″ —

ההפניה תוקנה ל”בחירות 2006″: