בנק מזרחי בקמפיין ממים ויראעלק: 200 שקל לייצור והפצת מם פרסום סמוי בפייק דף ממים מהרשת

בנק מזרחי יצא בקמפיין ויראעלק שבו הוא מציע לגולשים תשלום עבור ייצור והפצת ממים על מהלך שיווקי של הבנק, בתקווה שאותן בדיחות יהפכו ויראליות ויפרסמו את שירותיו. גולשים שהבנק פנה אליהם באמצעות חברת קומברסיישן מתבקשים ליצור מם תמורת 200 שקלים ולפרסמו בדף פייסבוק שלכאורה נועד לשתף ממים ויראליים מרחבי הרשת, אך למעשה מורכב כמעט אך ורק מ”ממים” מסונתזים שנעשו עבור הקמפיין.

[עדכון 7.7.2012] התגובה המלאה של קומברסיישן, והתייחסותי לדברים, כאן >> [\עדכון]

קומברסיישן מספרת באתרה שהמטרה שלה היא “לייצר שיחה שיייוקית [כך במקור, ע”ק] ושיחה מתמשכת של המותג עם קהל היעד שלו”. מספר גולשים קיבלו אתמול את הפניה הבאה משני ברידנר מחברת “קומברסיישן”:

שלום [שם הגולש/ת],
יש לי הצעה שיכולה לעניין אותך…
שמי שני מחברת קומברסיישן.
אנו מעוניינים לגייס אותך לפעילות שלנו.
צריך להכין “מם” בנושא מסוים
בעבור ה”מם” אנו משלמים 200 ש”ח
אשמח שתחזור/תחזרי אלי בהקדם לאשר שאת/ה מעוניינ/ת בהשתתפות בפעילות, ואז אסביר לך את יתר הפרטים
את ה”מם” יש לשלוח אלי למייל לכל המאוחר עד ה 9.7
בברכה,
שני ברידנר

באימייל המשך כתבה ברידנר:

צריך להכין “מם” בנושא סרטון הפרסומת של מזרחי טפחות “סוגרים חשבון”:
www.youtube.com/watch?v=f3IqfYwnE3w&feature=plcp
ה”מם” צריך להיות:
1. להתייחס לסרטון
2. מעורר שיחה/ ויראלי
3. מצחיק

אסור שה”מם” יהיה פוגעני/ משמיץ/ מעליב.

בעבור ה”מם” אנו משלמים 200 ש”ח, ובתנאי:
1. ה”מם” יאושר על ידנו בהתאם לתנאים שפורטו לעיל
2. ה”מם” יועלה בשמך ועל ידך לקבוצת הפייסבוק הזו: https://www.facebook.com/memimeulim
רק לאחר אישור שלנו כמובן

קבוצת הפייסבוק – למעשה, דף – נקראת “ממים מעולים – כל הממים שקורעים הרשת”, ותיאורה “ממים מעולים שגולשים שולחים” (כנראה שלא היה מקום להוסיף עוד מילה חשובה אחת, “בתשלום”). הדף נוצר ב-2.7, מחזיק נכון לעכשיו ב-77 חברים ומפעילו שיתף בו 11 תמונות, רק שתיים מהן לא קשורות לבנק מזרחי. שמונה מחברי הדף שיתפו בו 11 תמונות, ועוד שלוש תמונות יצרה ושיתפה ברידנר מקומברסיישן.

בהודעת האימייל השנייה פירטה ברידנר את התעריפון:

מעבר ל 200 ש”ח עבור ה”מם” יהיו פרסים כספיים נוספים:
ה”ממים” שייצרו הכי הרבה אינטראקציות/ שיתוף/ לייקים:
מקום 1: 1000 ש”ח
מקום 2: 750 ש”ח
מקום 3: 500 ש”ח
ה”ממים” שהכי אהבנו:
מקום 1: 1000 ש”ח
מקום 2: 750 ש”ח
מקום 3: 500 ₪

קמפיין מזרחי: פרסום סמוי ב-300 שקל

זו לא הפעם הראשונה שבנק מזרחי מנסה לסנתז ויראליות. בנובמבר אשתקד שלחה לינור קלי מקומברסיישן אימייל בנוסח הבא לבלוגרים ויוזרים פופולריים ברשתות חברתיות:

שלום [שם],

בנק מזרחי טפחות , יוצא במהלך מהפכני אשר מבטל את המוקדים ומאפשר לכל לקוח להנות משירות של בנקאי אישי המכיר את הלקוח ומטפל בו ישירות. לצורך זה הופק סרטון הסברה קצר אותו אנחנו היינו רוצים לקדם בעזרתך.

האם תהיי מעונינת , לשתף איתנו פעולה ולכתוב על המהלך?

את לא חייבת לכתוב על מזרחי טפחות, את יכולה לכתוב על כל נושא שהוא: טכנולוגיה, שירות וכדומה, רק פשוט לשלב בתוך הפוסט הפנייה לסרטון ההסברה.

עבור כתיבת הפוסט אנו משלמים 300 ש”ח.

באם תהיי מעוניינת,

אשמח שתחזרי אלי

הדרישה אז היתה “לייצר שיחה” סביב הסרטון הזה, שהוסר מאז, אולם בסופו של דבר המהלך הוקפא. אחר כך החליטו לקדם, תמורת 200 שקלים לפוסט, את סרטון הפרסומת “בדד“, שזכה מאז ועד היום בסך הכל לכ-6500 צפיות ביוטיוב.

סעיף 2 בחוק הגנת הצרכן קובע כי “לא יעשה עוסק דבר במעשה או במחדל, בכתב או בעל פה או בכל דרך אחרת לרבות לאחר מועד ההתקשרות בעסקה – העלול להטעות צרכן בכל ענין מהותי בעסקה (להלן – הטעיה)”. בהמשך החוק נכתב כי “פרסומת העלולה להביא אדם סביר להניח, כי האמור בה אינו פרסומת, יראו בכך פרסומת מטעה אף אם תכנה איננו מטעה”. וכן: “היתה הטעיה בפרסומת, יראו כמפירים את הוראות סעיף 2 [האוסר הטעיה; ע”ק] – (1) את מי שמטעמו נעשתה הפרסומת ואת האדם שהביא את הדבר לפרסום וגרם בכך לפרסומו; (2) אם היתה הפרסומת מטעה על פניה או שהם ידעו שהיא מטעה – אף את המפיץ או מי שהחליט בפועל על הפרסום”. מי ש”עשה דבר העלול להטעות צרכן בניגוד להוראות סעיף 2″ או “פרסם פרסומת מטעה בניגוד להוראות סעיף 7(ג)”, “דינו – מאסר שנה או קנס פי שבעה מן הקנס כאמור בסעיף 61(א)(2) לחוק העונשין, התשל”ז-1977 (להלן – חוק העונשין)”. רק אומר.

חברת קומברסיישן ניסתה לקנות גם ממני פוסט פרסומי, והצליחה (אבל עד היום לא קיבלתי את הכסף. מעניין למה). [עדכון 7.7.2012] קומברסיישן מעדכנים שהכסף הועבר כתרומה לעמותת אשנ”ב, כפי שביקשתי. פרטים כאן. [\עדכון]

פרסומות ויראליות אינן קורות – הן נגרמות

פוסט של שחר גולן


חייו של הבלוגר המצוי מתקיימים במחשכים וכוללים בדרך-כלל לא יותר ממקלדת, מסך מרצד ופיג’מת פלאנל. אל החושך הזה מבליחה פתאום פנייה מאוד מחמיאה עם הצעה לשיתוף פעולה מגורם מסחרי שבעצם אומרת ‘אנחנו פונים אליך כי אתה מספיק חשוב’. מדובר בתחושה משכרת, צומת שמחייב בחירה: האם לשמור על טוהר הבלוג, האותנטיות שלו, היושרה והיופי הגלומים בכתיבה לשם הכתיבה – או להקריב את כל אלו בעבור נזיד עדשים אינסטנט מתוצרת קנור.

לפני מספר חודשים יזמה חברת הסלולר הבריטית T-Mobile פעולת שיווק בה ‘כנופיית בזק’ (flash mob) כבשה למשך מספר דקות את תחנת הרכבת ליברפול שבלונדון, ועשרות משתתפים רקדו בתיאום מופלא לעיניהם המשתאות של ציבור הנוסעים. על אף רף החמידות הגבוה של הפעולה, הבעתי ביקורת לגבי צמצום המרחב הציבורי וצפיתי עליית מדרגה נוספת בקרב על תודעת הצרכן (mind share).בעקבות הביקורת קיבלתי פנייה מחברת ששכרה טי-מובייל אשר ביקשה לרתום ‘בלוגרים בעלי השפעה וכותבי טורים ברשת’ לטובת סיקור הקמפיין הויראלי הבא שלהם. כפי שחששתי, הפעילות השיווקית הבאה סימנה החמרה, לשיטתי, בה נכבשה כיכר טרפלגר כולה לטובת שירה בציבור. על מנת להגביר את הוויראליות של הפעילות, ניסתה החברה לרתום בלוגרים כמוני לכתוב עליה ואף הציעה תשלום עבור הטמעת הוידאו.

לרתום (harness) היא מילה נפלאה, ביחוד אם מקפידים לא לשכוח מי שם על מי את הרתמה. להלן האימייל המלא באנגלית. כל ההדגשות שלי.

From: Sal Azar <[redacted]@unrulymedia.com>
To: Shahar Golan
Subject: Early Warning: T-Mobile Flash Mob Assets Available to FRGDR Tonight
Date: Thursday, April 30, 2009 5:57 pm
 
Hi Shahar,
 
The next T-Mobile flash mob is happening tonight from 6-7pm in Trafalgar Square, London. It’s the follow up to the hugely successful T-Mobile Dance in Liverpool Street and we’re hoping to have live footage from the event edited and available within 2 to 3 hours of this evening’s event.
We want to make sure that the video is with influential bloggers and online commentators as soon as is humanly possible and we will send you a link to the content (and additional campaign information) the moment it’s edited and uploaded.
If you’d like me to send across the video source file or if you have any other questions about the campaign, please feel free to drop me a line.
 
We’re also looking for partners to run the clip (and the official TV ad when it launches next week) on a commercial basis. I don’t know whether you’d feel this was appropriate for FRGDR, but if you’re interested, we can give you a video player to embed, pay you an initial fee for posting the video and a small additional amount for each UK view of the clip. If this is something you’re interested in doing, please drop me a line and I can send you details of how to sign up for the campaign on the Unruly Network.
 
If you want to check us out, please take a look at http://www.unrulymedia.com. We adhere to a strict code of ethics, which you can read here: http://www.unrulymedia.com/ethics-code
Feel free to drop me a line if you have any questions, and if you’re anywhere near Trafalgar Square between 6 and 7pm, come along and join in the fun.
 
Kind regards,
Sal
 
About Unruly Media
Unruly Media is a video-seeding specialist that works with global brands and agencies to harness and engage the social web. Its international viral seeding network encompasses thousands of blogs, media sharing sites and entertainment hubs, enabling brands to connect with influential, niche, and mainstream audiences on their own turf.
Unruly Media provides clients with a comprehensive viral seeding service, encompassing the planning, execution and evaluation of both paid and organic seeding. It has evolved branding metrics to provide qualitative and quantitative data around rich media formats. Clients include MTV, MySpace, Pot Noodle, Nokia and the BBC.
 

Salwa Azar
Campaign Manager, Unruly Media
 
Unruly Media
www.unrulymedia.com
91 Brick Lane, London E1 6QL, UK
+44 [redacted]
+44 [redacted]
 
FILMS WE’VE MADE FAMOUS:
 
T-MOBILE: http://www.youtube.com/watch?v=VQ3d3KigPQM
SPECSAVERS: http://www.youtube.com/watch?v=Th79ZfXR4qs
LITTLE GORDON: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/celebritynews/2982074/Gordon-Ramsay-spoof-is-YouTube-hit.html
BURGER KING: http://www.break.com/index/bootyful-soccer-video.html
NOKIA: http://www.contagiousmagazine.com/News%20Article.aspx?REF=891
POT NOODLE: http://awards.akqa.com/awards2008/BIMA/Tipping_Pot/viral.html

___________________
היה זה פוסט של שחר גולן, אמן דיגיטלי ומנהל בלוג באנגלית על תרבות מודרנית, frgdr.com, שם פורסם הפוסט במקור

הלינק שאינו נגמר

סיני גז מ”השאלוןהתחיל שרשרת לינקים והעביר אותה אלי.

וזו תמונה שצילמתי באירוע השקת ספר הקומיקס “הצד האחר של העולם” של רחלי רוטנר. רוטנר חילקה לבאי האירוע דפים לבנים ומרקרים שחורים וביקשה מהם לצייר משהו. הקומיקס עם המשבצות הריקות וזה שמעל זה שמשמאלו – של מיכל יפה ושלי. ברקע דפים מהקומיקס המקורי שהשתבשו בדפוס.

אני מעביר את השרשרת לחבר’ה הטובים של אטימולוגיה עממית. [עדכון] הופס, זה עלה. [\עדכון]

דרושים ויראלים

שלום.

אני מנסה לגבש רשימה של איזה 10-20 הוויראלים המפורסמים בהיסטוריה של הרשת.

למשל:
מאט הרקדן
הסנאי הדרמטי
קייל מקדונלד והמהדק שהוחלף בבית

עזרו נא בתגובות. צרפו לינקים אם יש לכם.

?I can haz Magnets

יש חנונים שקונים מגנטי חתולולים ב-I Can Has Cheezburger.

ויש אובר-גיקים כמו דורה קישינבסקי שמכינים בעצמם, וגם מספקים את המתכון.

לולמגנטים של דורה קישינבסקי. צילום: דורה קישינבסקי

זהירות! אם תלכו למשביר לצרכן, אתם עלולים לחטוף משהו ויראלי

המשביר לצרכן כל כך אהבו שצחקתי על ההודעה העילגת על האתר החדש שלהם, שהם החליטו לפנק אותי ב”קמפיין” “גרילה” “ויראלי” ב”אימייל שרשרת” שיוצר “באזזזזזזזז” (אני לא סגור לגבי כמות הזין במילה האחרונה, או במה שהמשביר חושב על הלקוחות שלו).

מדובר באימייל שרשרת לכאורה – כשזה אימייל שרשרת אמיתי, מצרפים בדרך כלל לינק גלוי, לא לינק על מילים; ואנשים בטח שלא מלנקקים מחדש את המילים שלהם בכל פורוורד, אלא אלא מצפים שהנמען יגלול לסוף התכתובת וימצא את הלינק המקורי; ובאימייל שרשרת אין הודעת “להסרה מרשימת התפוצה לחצו על המעטפה המופיעה במסגרת” שספאמרים שמים באימיילים שלהם.

זו לשונו של הספאם של המשביר לצרכן, שמוצג בסדר כרונולוגי הפוך (הפריט העליון הוא החדש ביותר), בניכוי השמות בפורוורדים המזוייפים השונים (המכתב המלא והמקורי בסוף הפוסט):

Subject: FW: FW: FW: FW: תזכיר פנימי של הנהלת המשביר לצרכן – חייבים לקרוא!!!

תראו את התכתובת הזאת, שווה

_____________________

Subject: FW: FW: FW: תזכיר פנימי של הנהלת המשביר לצרכן – חייבים לקרוא!!!

וואלה – איזה פסיכים

_____________________

Subject:: FW: FW: תזכיר פנימי של הנהלת המשביר לצרכן – חייבים לקרוא!!

תקשיבו, יש שם מבצע שחבל על הזמן, הם הולכים להפסיד את התחתונים

איזה פאדיחות שזה יצא

_____________________

Subject:: FW: תזכיר פנימי של הנהלת המשביר לצרכן – חייבים לקרוא!!!

זה מבצע אמיתי?

_____________________

Subject:: תזכיר פנימי של הנהלת המשביר לצרכן – חייבים לקרוא!!!

אתם לא מאמינים איזה פדיחות, המשביר יוצא בעוד יומיים במבצע כ”כ מטורף שמעורר התנגדות אפילו בתוך ההנהלה. הם שם בהנהלה רבים בין עצמם. שווה.

בכל פורוורד יש לינק שמוביל לתזכיר הסודי לכאורה, שכאילו נשלח מסמנכ”ל הסחר למנכ”ל בבקשה לבטל את המבצע, קומט והושלך לפח, נאסף מהפח, יושר, נסרק והועלה לאינטרנט. אה, כי התזכיר מופיע על נייר מכתבים של המשביר. נייר! שעשוי מנייר! כי בכירי המשביר לא משתמשים באימייל! (ותודה לאיתי הרשנהורן שהעיר את תשומת לבי לכך).

התזכיר המפוברק של המשביר לצרכן

דה מרקר פנו למשביר לקבל תגובה, ודיווחו כי “מהמשביר לצרכן נמסר בתגובה כי מדובר בעניינים פנימיים עליהם לא נוהגת הרשת להגיב” – בנסיון להמשיך את הקו הרשמי לפיו מדובר בתזכיר אמיתי שדלף לאינטרנט.

המשביר לצרכן מוכן לא רק לשקר בפרסום, אלא גם לגייס לשקר הזה את המנכ”ל, הסמנכ”ל והדובר/יחצן. תזכרו את זה בפעם הבאה שהם אומרים משהו. כל דבר שהוא.

מן הארכיב: “חמ”ל רוה”מ” מנסה לזרוע פאניקת פיגוע באימייל-שרשרת מפוברק

להמשך קריאה

הייטחן? – עכשיו ביוטיוב

לבקשת הקהל, “הייטחן?” הועלה ליוטיוב. Embed away!

הייטחן?

אתמול נכנסתי לנעליו של טום דיקסון מ-Will It Blend? וטחנתי כל מיני חפצים בבלנדר של בלנדטק, שעמי בן בסט הביא בשביל הכנס של סטארטאפסידס מחר. הסרטון באתר כלכליסט

[עדכון 2/7/2008] הסרטון הועלה ליוטיוב [\עדכון]

עידו קינן ושגב שלטון בוחרים עכברים לטחינה. צילום: עמי בן בסט, cc-by-sa

עידוק טוחן עכברים בבלנדר בלנדטק. צילום: עמי בן בסט, cc-by-sa

חלליו של בלנדר בלנדטק. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

מארכיב הווידאו: הסנדוויץ’ של איציק ורותי חוגג חמישיםמאט הרקדן בכיכר דיזנגוףסגוויי שטח

טניס ויראלי

2 girls, 1 cup

tennis-photo-by-kol-tregaskes-cc-by-nc-sa.jpg
צילום המחשה: Kol-Tregaskes, cc-by-nc-sa

(מקור: דורון פישלר)

מן הארכיב: Hot water, 2 girls, 1 cup

Hot water, 2 girls, 1 cup


מאשאפ: עידו קינן, cc-by-sa

(ואם אתם לא יודעים מה זה 2girls1cup, אני מקנא בכם)

לדף הבא →