מ-ביך: גוגל דודל של ט”ו באב חודש לפני הזמן

אופס: גוגל ישראל העלו הלילה דודל לכבוד יום האהבה ט”ו באב. התאריך היום הוא י”ג בתמוז, יותר מחודש לפני ט”ו באב. איתי ליברמן משער שמקור הטעות הוא בתאריך הלועזי – ט”ו באב יוצא ב-3.8, כלומר שהיום נכון אבל החודש שגוי.

תודה, יחזקאל רז.

[עדכון 14:37] אורלב צח עדכנה ב-1:37 שהדודל השגוי הוסר. מגוגל נמסר היום בתגובה: “אולי זו אווירת הקיץ והחום הקיצוני שעלה לו לראש, אבל כנראה האלגוריתם שלנו התרגש קצת יותר מדי הלילה, והקדים בחודש את חג האהבה למשך כמה שעות. מסתבר שלאלגוריתמים, כמו לבני אדם, האהבה תמיד באה באופן לא צפוי”.

מופז קרא לביבי “שקרן” ויצא שקרן בעצמו, אבל גוגל לא משקר

בחיפוש גוגל של [שקרן], שתי התוצאות הראשונות הן משחק קלפים בשם זה, אחר כך יש תוצאות גוגל חדשות שבהן כל הכותרות עוסקות בדיל, הראשונה מזכירה שמופז כינה את ביבי שקרן והשתיים האחרות עוסקות בהתקפלות שלו אל תוך הממשלה. התוצאה השלישית בהמשך החיפוש היא כתבה מ-ynet, “מופז אמר: נתניהו שקרן, לא ניכנס לממשלה שלו”, ומיד אחריה הכתבה “מופז על ‘נתניהו שקרן’: שמנו את זה מאחורינו – חדשות”. מופז השקרן חוזר פעם נוספת בעשיריה הראשונה, במקום השמיני, עם כתבה מחדשות 2 במקו, “הגולשים צוחקים על מופז: שקרן שקרן”.

כשכותבים [שאול מופז] בגוגל, הוא נותן מספר השלמות אוטומטיות (Google Suggest). רק בעשירית מופיעה המילה “שקרן”, וגם שם מדובר במה שמופז אמר על נתניהו, [שאול מופז ביבי שקרן].

בחיפוש המילה [שקרן] בגוגל תמונות מתקבלת בעמוד הראשון תמונה של שאול מופז. התמונה מגיעה מידיעה טריה באתר thenews.co.il על התרגיל של מופז ובנימין נתניהו. ראש הממשלה מופיע שבע תמונות מאוחר יותר, מיד אחרי בשאר אסד, ולא בהקשר של התרגיל הנוכחי אלא בנושא הדלפות מוועדת חוץ ובטחון. את מופז ונתניהו מקדימים מאיר דגן וגבי אשכנזי בתמונה משותפת מכתבה בוואלה על כנס שבו כינה דגן את השר גלעד ארדן שקרן.

_________________
תודה, ערן ורד

גם גוגל רוצה להיות אקטיביסטית מאגניבה

פוסט של שי רינגל


לאור ההצלחה הפנומנלית של אומת האינטרנט כנגד החוק הדרקוני SOPA שאיים עליה כל כך, גוגל החליטה לרכוב על גלי המחאה.

נכון, גוגל לא החשיכה אז את הדף הראשי שלה כאות מחאה, כפי שעשו אתרים רבים ברחבי הרשת ובהם וויקיפדיה, אבל היא כן הפנתה את הגולשים למידע על החוק שאיים להפוך את רוב הגולשים באינטרנט לפושעים ואת רוב האתרים לנרדפי החוק. אך ימיה של גוגל כאקטיביסטית לוחמת אינם מסתיימים בקיץ אחד יפה וזועם. עכשיו היא מבקשת מהגולשים שלה לקחת חלק בשיחה על האינטרנט. בדף שהיא פתחה היא מבקשת ממכם, ציבור הגוגלים, להשלים את המשפט “לאינטרנט יש את הכוח ל…”

למה? כי לדעתה של גוגל, כולנו חייבים לקחת חלק בשיחה על העתיד של האינטרנט. חוקים כמו סופּה מוכיחים שהדיון על האינטרנט והכוח שלו מלא בפחדים. חוקים נגד הפרת זכויות יוצרים לא מנסים לקדם את האינטרנט, הם מנסים להביא אותו למגרש שלהם, שבו חוקי זכויות יוצרים לא התקדמו כבר כמה עשורים. חוקים מתיישנים, תפיסות מתיישנות, אבל האינטרנט הוא כלי שיכול לקדם אותנו, והוא דורש חשיבה מתקדמת. במקום לחשוב על העבר ואיך דברים התנהלו בעשרות השנים האחרונות, גוגל מבקשת מאיתנו לחשוב כיצד עלינו לנהל את העתיד שלנו.

הרעיון של גוגל יפה. גם אם לא תרצו להשלים משפטים כי, ובכן, אתם כבר לא בכיתה ג’. יש משהו מרגש בעובדה שגוגל עסוקה בלנהל שיחה חיובית עם הגולשים שלה. מצד שני, כשנזכרים שאפשר גם להשלים את המשפט הזה ב”לאינטרנט יש את הכוח להציג לאנשים תמונת עולם מצונזרת כדי לשמור עליהם נאמנים וצייתניים למשטר הטוטליטרי הסיני, וגוגל לא תתמיד בחרם עליו כי בסופו של דבר הכסף מדבר”, כל העסק נראה פתאום הרבה פחות חיובי.

עוד בנושא: שמונה עובדות מפתיעות על האינטרנט בסין

הפצצת גוגל: הכתם של המועמד הרפובליקאי ריק סנטורום

ריק סנטורום, המתמודד על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארה”ב, הפתיע בשבוע שעבר כשקפץ משיעורי תמיכה חד-ספרתיים בסקרים הישר למקום השני בפריימריז באיווה, בהפרש של שמונה קולות מהמנצח מיט רומני. נפח חיפושי שמות המועמדים בגוגל עלה באותם ימים והגיע לשיא ביום הבחירות המקדימות. בניגוד להצלחה בקלפיות, ההצלחה בגוגל פחות משמחת את סנטורום: תוצאת החיפוש הראשונה של שם משפחתו היא אתר Spreading Santorum שמציג הגדרה מילונית: “סנטורום (ש”ע): התערובת המוקצפת של חומר סיכה וצואה שהיא תוצר לוואי מזדמן של מין אנאלי”. מי שלא הבין יכול להיעזר באיור הרקע: נתזים של נוזל חום.

סנטורום, קתולי אדוק ושמרן, הוא מתנגד קולני ופרו-אקטיבי להומוסקסואליות, כולל השוואתה לניאוף, ביגמיה, גילוי עריות, זואופיליה ופדופיליה, קריאה להחזיר את החוק האוסר על יחסי מין אנאליים והבטחה שאם ייבחר לנשיאות ישיב את מדיניות ה”אל תשאל, אל תספר” שבוטלה זה מכבר. דברים בסגנון זה שאמר בראיון הקפיצו את דן סאבג’, הומו בעל טור סקס בוטה ופופולרי, Savage Love, שביקש מקוראיו לבחור אקט מיני שייקרא על שם הסנאטור.

3000 הצעות הגיעו, חלקן של אקטים וחלקן של עצמים שקשורים למין. קורא שכינה את עצמו Wipe Up That Santorum, Anal Pokers הציע את ההגדרה לעיל והסביר: “אני חושב שעדיף שנקרא על שמו תוצר לוואי של מין. אחרי הכל, להיתקע עם אידיוטים כמו סנטורום כנבחרי ציבור זה תוצר לוואי של המנהג הרצוי-מכל-בחינה-אחרת לתת לכל בור כפרי להצביע”. ההגדרה שלו נכללה בקומץ ההגדרות שסאבג’ העמיד להצבעה, והציבור הצביע לה בהמוניו. סאבג’ הקים את Spreading Santorum ועשה “הפצצת גוגל”, קידום מלאכותי של אתר בגוגל במטרה להעביר ביקורת (הפצצה כזאת אצלנו העלתה לראש תוצאות החיפוש “כשלון חרוץ” את דף קורות החיים באתר הרשמי של ראש הממשלה).

“אם היה שם משהו כזה על [סגן הנשיא] ג’ו ביידן, הם היו נפטרים מזה. […] הם טוענים שהם לא יכולים להתמודד עם זה, אבל אני חושד שזו לא האמת”, אמר סנטורום בספטמבר, אחרי שגוגל סירבה לבקשתו להסיר את האתר מהחיפוש, יותר משמונה שנים אחרי ש”בעיית הגוגל” שלו נולדה. תגידו מה שתרצו על סאבג’, הבנאדם יודע להגיש נקמה כשהיא קרה ומוקצפת.

_________________________-
התפרסם במקור בגירסה שונה במוסף הארץ, 13.1.2012

גוווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווגל!

כשמגגלים mundial, שורת הדפדוף בתחתית, שבדרך כלל כתוב בה goooooooooogle, הופכת ל-gooooooooooal!, מדווחים ארבל זינגר ונעם קובץ’.

ב-nrg הרשת היה לנו טור בשם “מהנעשה בכלל”, של עיבודי תמונה שמתקשרים לסוגיות אקטואליות בתרבות דיגיטלית. ב-4.12.2005 עסק הטור בנסיון של קבוצת הכדורגל האנגלית מנצ’סטר יונייטד לגייס את גוגל כספונסרית. זה האיור שהופיע שם:

(אני יכול לתת לכם לינק לטור המקורי, אבל זה לא יעזור: למי שהיה אחראי על שדרוגי נרג לא ממש היה אכפת מכתבות ארכיון. במקרים רבים מתקבלים לינקים שבורים. במקרה הזה, הטקסט המקורי עדיין באוויר אבל בלי האיור).

יותר קל למצוא טוויט בגוגל מאשר בטוויטר

לא מזמן צייצתי בייאוש ש”יותר קל למצוא מישהו שיפר צו איסור פרסום של השב”כ מאשר עובד גוגל שיתראיין בלי אישור הממונים”. מישהו מגוגל ישראל שלח את זה באימייל לחבר’ה. מישהו הדפיס ותלה את זה בגוגל חיפה. ועכשיו יותר קל למצוא את הטוויט הזה בגוגל מאשר בחיפוש המחורבן של טוויטר. ואני עדיין מחכה למרואיין שלי.

פרשת ענת קם | גוגל הפר את צו איסור הפרסום?

בפרשת ענת קם, גוגל לא רק הפנה לאתרים שעקפו את צו איסור הפרסום ופרסמו מידע, אלא סיפק את תמצית הסיפור בעצמו. מנוע החיפוש מפעיל שירות בשם Google Suggest, שמציע לגולש מחרוזות חיפוש פופולריות שמכילות את המחרוזת המקורית שהוא הקליד. אם הגולש יחפש “יוסי”, למשל, הוא יקבל הצעות לחפש “יוסי בנאי”, “יוסי שריד” ו”יוסי ורדי”.

מי שפנה לגוגל בתחילת מרץ בנסיון להבין מי זו ענת קם ומדוע דווחה חופשתה-התפטרותה ב”העין השביעית” ובאתרים אחרים, קיבל את הצעות החיפוש הבאות:

הצעות של Google Suggest למחרוזת החיפוש [ענת קם]: ענת קם נעצרה; ענת קם וואלה; ענת קם שב

איש לא עמד מאחורי ליקוט המחרוזות הללו; הן נאגרו אוטומטית על ידי Google Suggest. האלגוריתם של גוגל, אם תרצו, הפר את צו איסור הפרסום. כפי שכתב בסרקזם מומחה החיפוש אורי ברייטמן בבלוגו “חופש החיפוש”, “גוגל הוא איום בטחוני-אסטרטגי חמור על בטחונה ושלמותה של מדינת ישראל”. חובבי תאוריות הקשר ישמחו לגלות ששירות Google Suggest פותח ומנוהל בגוגל ישראל.

• פורסם במקור ב”העין השביעית” במסגרת הכתבה “צו איסור: כרסום” על תפקידה של אומת האינטרנט בחשיפת פרשת ענת קם

גירסה מורחבת של הפוסט הזה באנגליתExtended version of this post in English

“ללא כותרת”

פוסט של שחר גולן


___________________
היה זה פוסט של שחר גולן, אמן דיגיטלי ומנהל בלוג באנגלית על תרבות מודרנית, frgdr.com.

הצהרת הפרטיות של גוגל ישראל: 404 לא נמצא

יובל קרופיק ניסה למצוא את הצהרת הפרטיות של גוגל ישראל.

אז הוא נכנס להומפייג’, הקליק על הלינק “פרטיות“.

google israel privacy 1

ואז על הלינק “מדיניות הפרטיות של Google“.

google israel privacy 2

וזה מה שהוא קיבל.

google israel privacy 3

(זו כנראה מדיניות של גוגל ישראל: פעם סיפרתי שגוגל לא תרגמו את התשובה לשאלה “איך מבטאים ‘גוגל’?” ב-FAQ; ארבע שנים עברו, והתשובה טרם תורגמה)

גוגל מפלה לרעה את הרב הראשי הספרדי

תוצאות חיפוש [הרב הראשי] בגוגל:

הרב הראשי האשכנזי והספרדי בגוגל

לדף הבא →