העיתונות הכלכלית מאמצת את שער השנקל

מוסף ממון של ידיעות אחרונות פרסם אתמול (ה’) על שערו, מתחת לשערי המטבעות, המדדים והריבית, את שער השנקל לפי הפרויקטפשי “שער השנקל” של תומר ליכטש ושלי. ליכטש ידבר על שער השנקל בגל”צ, הלילה באזור רבע לחצות. להשתמע.

[עדכון] הנה ההקלטה:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


[\עדכון]

מה דעתכם על קווי האפרטהייד?

בקווי אוטובוסים שמשמשים חרדים, “קווי מהדרין”, נהוגה הפרדה בין גברים ונשים – הגברים יושבים מקדימה, הנשים מאחורה, מבחירה, בטח שמבחירה, כמו שאני יכול לבחור לשלם עמלת שורה לבנק פועלים או לבנק לאומי. הנשים גם נדרשות, מבחירה כמובן, להיכנס לאוטובוס מאחורה, כנראה כדי שלא יחוו חופש פתאומי שיעלה להן לראש והן יתפתו לשיר או להתפשט חו”ח או להתנער מהתפקיד המכווץ שהחברה שלהן מועידה להן או להילחם על הזכויות שלהן פתאום ככה, באמצע היום, באמצע האוטובוס. ממש כמו בארה”ב של רוזה פארקס.

שר התחבורה (זה שאול מופז, זוכרים?) הקים ועדה לבדיקת הסדרי ההסעה בתחבורה הציבורית בקווים חרדיים, בראשות המפקח הארצי על התעבורה. הוועדה רוצה לשמוע מה הציבור (זה אנחנו, זוכרים?) חושב על זה. אפשר לשלוח להם את זה עד יום שני לאימייל vaada@mot.gov.il או לפקס 03-7608667. פרטים נוספים כאן.

נתניהו מזמין בלוגרים למסיבת העיתונאים שלו

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו מזמין בלוגרים שעוסקים בחינוך ופוליטיקה למסיבת עיתונאים שיערוך ביום ראשון, בה יציג את תוכנית החינוך שלו. באפריל נפגש נתניהו עם קבוצת בלוגרים מתפוז. הוא גם מחזיק בבלוג באתרו הרשמי ובחשבון סנוז בתפוז, אולם הוא לא כותב אותם בעצמו.

הנה הודעה ששלחה מנהלת הבלוגים של ישראבלוג, אילנה תמיר, לבלוגרים נבחרים שהוזמנו לאירוע (ובלשכת נתניהו ביקשו לא להפיץ את דבר ההזמנה הזו עד יום ראשון, אז בבקשה אל תעבירו הלאה):

שלום שלום

את המייל הזה אני שולחת במרוכז לכמה בלוגרים בישרא-בלוג, שנראה לי שימצאו עניין בדברים להלן.

פנתה אלי יועצת התקשורת של בנימין נתניהו, וסיפרה שביום ראשון הקרוב, הוא יקיים מסיבת עיתונאים, שבמהלכה יציג את תוכנית החינוך שלו.

בין היתר, לצד עיתונאים “רגילים”, הם מזמינים בפעם הראשונה גם קבוצה נבחרת של בלוגרים מישרא-בלוג, העוסקים בפוליטיקה ו/או חינוך.

מסיבת העיתונאים תתקיים בשעה 10:30 בבוקר, במצודת זאב בתל-אביב, רח’ המלך ג’ורג’ 38.

מהכרות עם האיזור, בשעות האלו יש סיכוי סביר למצוא מקומות חניה ברחובות סמוכים (רק לא לשכוח לשים תו חניה. הם קונסים בלי הכרה) ויש הרבה מאד קווי אוטובוס שעוצרים ברחוב.

מבחינת נגישות, יש בבניין רמפה ומעליות.

כדי להכנס תהיו צריכים להיות רשומים ברשימת המוזמנים.

לכן, אם הנכם מעוניינים להגיע, שלחו אלי בבקשה שם מלא, מספר תעודת זהות, כתובת מייל ומס’ טלפון ואעביר אותם במרוכז.

בין אם אתם מתכננים להענות להזמנה ובין אם לא, בלשכת נתניהו מבקשים שלא נפיץ את דבר ההזמנה הזו, עד ליום ראשון.

שאו ברכה,

אילנה

איך אתם שותים את הפרסומת שלכם?

[בעקבות הפוסט על השקרים של קמפייני הגרילה שלח לי ארד אקיקוס, שעוסק בפרסום גרילה באינטרנט בתחום האינטרקטיב ופרסום בקהילות, פוסט שכתב בנושא אך טרם פורסם. ביקשתי ממנו לפרסם אותו כאן, והוא הסכים. –ע”ק]

קמפיין “קידסורסינג” לקופת חולים כללית של טוויסטד העלה שאלות רבות בקשר לאתיקה של שיטת הפרסום “הלא קונבנציונלי” שהתפתחה עם פריצת תוכן הגולשים והישויות החברתיות לחיינו.

בתור אדם שחי את התחום בשלוש השנים האחרונות, בעיקר בתור מתבונן וחוקר (ולפעמים גם ככותב), אני חושב שהגיע הזמן לפתוח דיון רציני בנושא.

הגולשים שיחליטו לקחת חלק בדיון כזה, יכולים לעצב את עתיד הפרסום ברשת הקטנטונת שלנו. אם זה יהיה פורה מספיק, אולי ייצא מכאן ספר כללים למשרדי הפרסום שעובדים בתחום..

גילוי נאות: האינטרס האישי שלי הוא לנסות להבין את הדינמיקה שמתפתחת בין גולשים שהם יוצרי תוכן מובילים לבין קמפיינים ומותגים שמשתמשים בשיטת הפרסום החדשה שמתפתחת.

אני בעצמי מנהל חברה שעוסקת בתחום ואני חושב שהדרך הכי טובה ליצור מערכת יחסים, היא פשוט ליצור מערכת יחסים.. חלק גדול מהמהות של זה היא לשאול מה הצד השני חושב.

מעט נתונים

מאוד בקרוב התקציבים יעלו והרשת תתמלא בפרסומות מהסוג עליו אני מדבר.

בשנתיים האחרונות גדל אחוז השימוש בשירותים מתקדמים (וידיאו, רשתות חברתיות, בלוגינג) ב-40% בכל שנה. זה כבר ממש הרבה אנשים שאפשר לפנות אליהם באופן אישי (כמעט מליון רק בפייסבוק!)

נשמע מצחיק, אבל נראה כאילו המפרסמים עוד לא עלו על זה. כמעט שני מליון גולשים מסתובבים בפלטפורמות חברתיות לפחות פעם בשבוע – זה כמעט שליש (!) מהצרכנים במדינה. מתוך תקציב של 900 מליון דולר לכל שוק הפרסום, התחום הזה זכה לתקציב של בין 10 ל-15 מליון דולר – זה כלום, ממש טיפה בים.

יום אחד, מאוד בקרוב, מישהו יבין שלסמוך על 578 אנשי הפיפלמיטר כמדגם מייצג זה קצת פחות יעיל מלבקש מגוגל אינסייטס את הנתונים בזמן אמת על הקמפיין שלך, בזמן שאתה ממקד את הפניה לקהל היעד המדויק ומטפח איתו מערכת יחסים.

אז כדאי שנדבר על זה..

כמובן שכולם מוזמנים להביע את דעתם – בלוגרים, אנשי פרסום, יצרני תוכן בוידיאו, מכורים לפייסבוק וכל ישות אחרת שיכולה לתרום בכל צורה לדיון..

שלושת הנושאים שאני חושב שאנחנו צריכים למקד את הדיון אליהם (אם מישהו חושב שיש עוד נקודות, הוא יותר ממוזמן להעלות אותן, אבל כדי שיצא מזה משהו חייבים למקד את הדיון):

 1. ספאמינג, זהויות פיקטיביות
 2. כן, שניהם באותה הקטגוריה.

  בקמפיינים שונים היו רבים שהגיבו שהקריאייטיב מוצלח, אבל הרעיון המאיס את עצמו בגלל שהפגיזו את הפורומים בספאם שקשור לקמפיין.

  אני באופן אישי מתנגד לספאם מכל סוג. אם הרעיון שלך טוב, הוא יתפוס את הבאז מעצמו. אין צורך לגרום לאותה הודעה להופיע ב-20 וריאציות שונות בכל חור ברשת.

  אני חושב שספאם זה כמו פרסומות על שלטי חוצות באיילון – זה סביל, ולפעמים יש איזה כוסית שתרצה להסתכל עליה, אבל בסופו של דבר אתה רוצה לחיות באוויר נקי..

  מצד שני, אני דווקא בעד זהויות פיקטיביות. לא דרך הפגזה של ספאם, אלא דרך סטודנטית למשחק שיוצרת באז בבלוג וידיאו יצירתי. אני טוען שכל זמן שהגולשים קיבלו תוכן איכותי, מעניין שלא מזלזל באינטלגנציה שלהם, “נו הארם דאן”. אחרי הכל, המטרה של האינטרנט היא שכולנו נהנה.

 3. ספינים שונים ותרגילי יחסי ציבור
 4. בתקופה האחרונה עלו קמפיינים רבים שמתחילים בתרגיל יחסי ציבור למטרת משיכת באז.

  קמפיין קידסורסינג (כבר ברור שהוא תרגיל של חברת פרסום), קמפיין ינואר המחוספס של ג’ילט וגם הקמפיין שלנו לאוקייקיופיד עם ענבר והטקן.

  אני אצטט מהתגובה של דורון טל, מנכ”ל סאצ’י אינטראקטיב, החברה שעמדה מאחורי קמפיין ינואר המחוספס של ג’ילט:

  האם נגרם נזק למישהו? האם פגענו ברגשות של מישהו? האם גרמנו למישהו לעשות משהו בניגוד לרצונו או אמונתו? אם כן, אני מתנצל בשם המערכת. אבל האמת, אני לא חושב שזה קרה.

  בסוף היום נרשמו כמה הגיגים פילוסופים על החיים ועל שיער פנים, כמה אנשים השקיעו כמה דקות ויצרו סרטוני וידאו במובי-מייקר וכמה בליינים חגגו במסיבה שהם עצמם (ולא אנחנו) אירגנו במועדון בתל אביב.

 5. פרסום בבלוגים ובפייסבוק ותשלום לבלוגרים
 6. פרסום בבלוגים ובפלטפורמות חברתיות הוא כלי מאוד יעיל לפניה לקהילה ממוקדת. בעתיד תעלה היכולת הטכנולוגית למקד את הקהילה ואת האופי שלה ואיתה גם מחיר ותקציבי הפרסום.

אני אישית חושב ששני כללי ברזל צריכים להישמר:

 1. כנות. לתת לבלוגר/גולש את המוצר וזהו. שיחליט לבד מה הוא חושב עליו. למפרסם אסור להתערב בתוכן.
 2. לשלם לבלוגר/גולש. אם חברת הפרסום קיבלה כסף עבור העבודה, אין סיבה שהגולש לא יקבל שכר. אני חושב שפתיחות של הקהילה לנושא כזה יכולה ליצור מצב בו בלוגרים באמת מכניסים כסף מהבלוג שלהם, חלקם אפילו חיים ממנו. זה יכול לקחת קצת זמן וזה יצריך שיתופי פעולה עם תעשיית הפרסום, אבל זה בהחלט יכול לקרות.

החלק השני עליו אני מדבר הוא פייסבוק ורשתות חברתיות אחרות.

הפלטפורמות האלו נתנו כלים למפרסמים, שאת רובם אנחנו עדיין לא ממש מבינים. יש בפייסבוק פוטנציאל אדיר לפניה ממוקדת לקהל היעד של מותג ספיצפי, והוא רק ההתחלה.

אם מפרסם בחר למקד את קהל היעד שלו לגילאי 13-17, הוא כבר לא צריך לפרסם בטלוויזיה בשעות מסויימות ולקוות שאף אחד לא הלך במקרה לשירותים, הוא פשוט צריך לבצע חיתוכים על בסיסי נתונים קיימים וליזום פניה ממוקדת.

השאלה היא איך לפנות לקהל היעד הזה.

חבר טוב שלי שגר בניו יורק מספר שהוא יכול לפנות לבנקאי שלו דרך חשבון הפייסבוק. הוא עדיין לא יכול לבצע פעולות בחשבון, אבל גם היום הזה יגיע.

אני חושב שצריך לעודד ארגונים, חברות מסחריות ונותני שירותים “לפתוח נציגויות” שלהן בפלטפורמות חברתיות שונות. לצורך הדוגמא, אני מתכוון לפעילות שטח של גולשים לטובת מועמדים בבחירות לראשויות המקומיות. בתקופה האחרונה נפתחו עשרות קבוצות ואירועים רלוונטיים בפייסבוק. אני חושב שהמועמד צריך לתמוך בפעילים שלו, ואפילו לשלם לחלקם, בדיוק כשם שהוא משלם לאנשי המטה שלו.

בגלל ששוק הפרסום עומד להתקיים עוד הרבה הרבה זמן, במיוחד עכשיו כשנתנו לו צעצוע חדש לשחק בו, אני רוצה לסיים ולשתף אתכם בתסריט זוועה שעלה לי לראש, למקרה שאף אחד לא ישנה את הכיוון אליו השוק הזה הולך: מאוד בקרוב עומדות לקום חברות פייסבוקמרקטינג, שזה בעצם טלמרקטינג, רק בפייסבוק. הם ישלחו לנו הודעה בשתים בלילה, ויבררו אם אנחנו בדיוק צריכים איזה וידיאו בתשלום שיפיג לנו את הבדידות. בבקשה אל תתנו לזה לקרות..

ארד אקיקוס הוא מנכ”ל משותף של וונרף אינטראקטיב, אסטרטגיה ופרסום בקהילות

ניין אינץ’ סקרינז

הבהרה לשונית ליחצנים ששולחים לי הודעות לעיתונות על מסכים, וגם לאתרים שמוכרים מסכים:

אינץ’ = יחידת מידה של אורך, כ-2.54 ס”מ.

אינצ’ = קיצור של המילה אינציקלופדיה (ורצוי לא להשתמש בו, כי האיות הנכון הוא אנציקלופדיה).

תודה.

פרסום פרסום גרילה: חברות שמשקרות לנו

המשביר לצרכן: מכתב פנימי שדלף והופץ באימייל היה למעשה ספאם. כשיחצנית החברה נשאלה אם זה קמפיין, היא השיבה כי מדובר בעניינים פנימיים עליהם לא נוהגת הרשת להגיב, תשובה זהה לזו שקיבלתי כששאלתי את היחצנית למה המשביר שולח ספאם. משרד פרסום: מקאן דיגיטל.

קופת חולים כללית: חברת קידסורסינג למיקור חוץ של טיפול בילדים היא פיקציה, כמו כל האנשים שאוזכרו באתר שלה. [עדכון 5/9/2008] בתיבת הספאם שלי מצאתי ספאם שנשלח מקידסורסינג. יפה להם. [\עדכון] משרד הפרסום: טוויסטד.

סוני אריקסון: תלונה של אייל ברקוביץ’ על גניבת טלפון סלולרי התגלתה כשקרית. ברקוביץ’ שיקר כשנשאל על הסיפור. אחר כך הם גם שלחו ספאם שמתחזה לאימייל שרשרת בו לכאורה אנשים מדברים על הגניבה ואחר כך על כך שמדובר בקמפיין לסלולרי. משרד הפרסום: זרמון גולדמן.

מפלגת קדימה: לפני הבחירות, המפלגה דיווחה על פריצה לאתר שלה. אחרי הבחירות התוודה הפרסומאי הראשי של החברה, ערן ארדן, שמדובר בשקר שנועד להגדיל את החשיפה של קדימה בתקשורת. משרד הפרסום: גריי אינטראקטיב.

קבוצת אתרים (אוקייקיופיד בעברית): אליפות הטקן שארגנה ענבר גרינברג התגלתה כתרגיל פרסומי לקידום הגרסה העברית של אוקייקיופיד. משרד הפרסום: וונרף.

עלית: סרטון בו לכאורה נראה מתן וילנאי קוטף שקיות קפה משלט הפרסום על הקריה היה מבוים, וּוילנאי לא הופיע בו. משרד פרסום: טינק.

הוסיפו בטוקבקים חברות נוספות שמשקרות לנו.

שיר חדש של מאיה בוסקילה

מאיה בוסקילה מפרסמת באתר שלה שיר ראשון מהאלבום החדש. השיר מלנכולי אבל אופטימי, ומדבר על פרידה ועל התחלות חדשות. הנה חשיפה ראשונה שלו:

(הלשינה: הדס שניידר)

אנטישם, אנטישם משפחה, אנטיתעודת זהות

אתר אנדמאג’ מחתים גולשים על עצומה להקמת מועצה פדגוגית ערבית ממלכתית, ומבטיח כי “פרטי החותמים על העצומה יישמרו במערכת אך לא יוצגו באתר”. זה היה יותר משכנע אם לא היו מופיעים מיד אחרי המשפט הזה שמותיהם המלאים של כחמישים חותמים, ולינק לצפייה ברשימה המלאה של כ-500 החותמים.

(הבטחתי לקורא שהלשין על זה שלא אפרסם את שמו. אז תודה לך, אריאל קסיס)

פייסבוק: הבלוגים של תפוז עויינים זדוניים

ניסיתי אותם, ואני מסכים עם פייסבוק.

(ויה אורי צציק)

מי שלא רוקד – דפוק (הקליפ החדש של היפופוטם)

חבורת היפופוטם תעלה בשבועות הקרובים מערכונים חדשים לאתר נענע10. הראשון שבהם הוא הקליפ לשיר החדש “מי שלא רוקד – דפוק” – הקליפ בנענע10, הקליפ ישירות בנגן.

והנה גיא זוהר מציג את הקליפ בתוכניתו “היום שהיה” בערוץ 10 – בנענע10 (דלגו לדקה 26:34), ישירות בנגן (מכוון כבר על השנייה).

עידוק ואהודק בצילומי קליפ של היפופוטם. צילום: היפופוטם הפקות יוקרה

לדף הבא →