קמפייני פייסבוק פוליטיים עם דם על הידיים

השר נפתלי בנט:

וגג את הנצחון על רצח משפחת פוגל. פייסבוק, 9.3.2014

השר ישראל כץ:

השר ישראל כץ מפרסם את עצמו בעזרת תמונה מהלינץ' ברמאללה. פייסבוק, 9.3.2014

דרך ליאה ונאל וליאור בן אליהו.

עין לזיון צופיה

לילה טוב, וברוכים הבאים לאינטרנט. ארזתם לבד? מישהו נתן לכם משהו להעביר? אנחנו שואלים כי יכול להיות שמישהו נתן לכם קובץ שנראה תמים אבל הוא בעצם מצגת שמסבירה, בתמונות ובמוזיקה, שמקור השם “מימונה” באישה שהאביסה את בעלה עד מוות וביטוח החיים שלו מימן לה תכשיטים ויגואר. אפשר לראות את התיק? תודה. ורגע לפני שאתם נכנסים, אנא הפקידו בשמירת החפצים כלי נשק, תכשיטים, שעונים וכל סממן של פרטיות.

עכשיו ספרו לי: מתי הזדיינתם לאחרונה?

“או מיי הולי גאד! הוא באמת אליל סקס! והוא כולו שלי!!! מוהאהאהאהאהא!”, משוויצה מישהי שעשתה את זה עם הבחור שלה בחמש תנוחות שונות, יומיים לפני הוולנטיין, במיטה בבית ברחוב רוקי מאונטן קורט באנקורג’, אלסקה (אני רוצה לחשוב שמדובר בבת המופקרת של שרה פיילין). מאיפה אני יודע את כל הפרטים המלוכלכים? האלמונית סיפרה לי, ובאותה הזדמנות לכל העולם דובר האינטרנט.

תסתכלו על הפעילות ברשתות החברתיות כמו על שיחה עם חבר טוב: אחרי שחפרתם לו על כל מה שקרה לכם היום, לא משנה כמה זה משעמם ואיזוטרי (“קמתי, התרחצתי, התלבשתי, צחצחתי שיניים, הלכתי למשרד, גנבתי אלפיים מסמכים והדלפתי אותם לכתב ‘הארץ'”), רק טבעי שהשיחה תגלוש לסקס. החבר הטוב שלכם הוא !I Just Made Love, אתר מפולין שרוצה לדעת הכל: מתי הזדיינתם? איפה? עם מי? ועם מי עוד? ובאילו תנוחות? ואיך היה? וואלה? כי בגירסה שלה זה היה כמו ביקור אצל רופא השיניים: היא נרדמה מיד ולא הרגישה כלום.

עמוד הבית של ijustmadelove.com נראה כמו אינפוגרפיקה של רעידות האדמה בצ’ילה: ככל שהעיגול גדול וחם יותר, הוא מעיד על יותר יחסי מין באותו אזור. זום-אין ואתם מתקרבים עוד ועוד למוקד הרעש, עד שאתם ממש יכולים לשמוע את הרעש. ברזולוציה הזאת, כל עיגול מציין זיון, ולחיצה עליו מביאה את המפרט המלא. כדי לחלוק את הרגע האינטימי שלכם אתם מתבקשים להקליק על המיקום שלכם בעולם ולפרט מין, נטייה מינית, תנוחה (69? רכיבה? דוגי? אוראלי? מסיונרי?), מקום (מיטה? סירה? מכונית? מלון? בטבע?), שימוש באמצעי הגנה והאם זו היתה טיסת הבתולין שלכם. אפשר לדרג את האקט בסולם של חמישה כוכבים, וגם לספר במילים איך היה (למשל: “טוב”, כמו שטלגרפה בחורה ששכבה עם מישהו ליד האצטדיון של מועדון הכדורגל פס בטהראן).

האתר מאגד את המידע לדוח סטטיסטי שקובע שארה”ב היא המדינה הכי מזדיינת במספרים אבסולוטיים (20,849 מאז השקת האתר בשנה שעברה), שרוב המזדיינים הם זוגות הטרוסקסואליים שעושים את זה במיטה, בדוגי או כשהאישה למעלה, ושהמדינות הכי מקונדמות הן סרביה ואחריה יוון, ברזיל ויפן.

ישראל, ותודה שהתאזרתם בסבלנות, עומדת על 197 זיונים (המפה הלא-מדויקת סופרת לתוכם גם כמה מספרים מהשטחים ומסיני), כשבמרכז נרשמו 191 מגעים, 29 בנגב ו-6 בצפון. במפתיע, אזור אילת שורץ התיירים והתיירות וציידי התיירים והתיירות רשם רק עשרה מקרים של החלפת נוזלי גוף. “אין כמו זיון על הבוקר… אחרי זה כל היום נראה מדהים”, מעיד אחד מהם, שעשה את זה בטבע כשהאישה רוכבת עליו. אחר, שעשה דוגי במיטה, מפרגן: “חזק! זה היא היתה כמו חיה!”

זהו, אני סיימתי.

• התפרסם במקור בגירסה שונה ב-7 לילות, ידיעות אחרונות, 16.4.10

עם חברים כאלה

יחצנית: קיבלת את ההודעה על הרשת החברתית ש[חברה מסחרית] פתחה ל[מוצר צריכה] ב”מקושרים”?
אני: כן.
יחצנית: תכתוב על זה?
אני: אני לא כותב על קמפיינים.
יחצנית: זה לא קמפיין, זו רשת חברתית.
אני: אז אני לא מסרב, אני רק אומר לא.

• מן הארכיב: שאול פרחיו וספאמיו

גלם: המכתב על חבר’ה החדש

אתר חבר’ה החדש, שחברת גלובל נטוורקס תשיק בבטא בשבועות הקרובים, יהיה רשת חברתית ויספק כלי רשת חברתית לאתרים אחרים. הנה התיאור המלא של חבר’ה החדש, מתוך מכתב שחבר’ה שלחו לאתרים שאיתם הם רוצים לשתף פעולה.

לוגו חבר\'ה החדש וגלובל נטוורקס

על אתר חבר’ה החדש

בשבועות הקרובים עולה לאוויר אתר חבר’ה החדש – הרשת החברתית הכי ישראלית שיש, מבית Global Networks. חבר’ה החדש יביא בשורה טכנולוגית, תוכנית ותפיסתית לעולם הרשתות החברתיות הישראליות – ובכלל.

הגולש במרכז
גולשים שהרשתות החברתיות כבר מוכרות להם, ימצאו באתר את מה שיש גם במקומות אחרים – יחד עם עוד הרבה אפשרויות ייחודיות שתהיינה קיימות רק בחבר’ה החדש. החדשנות של חבר’ה החדש, כרשת חברתית, תבוא לידי ביטוי מיוחד ב”מועדונים האינטרנטיים”. באתר חבר’ה החדש, הגולש במרכז וכל אחד יכול לפתוח מועדון בתחום שמעניין אותו ובקלות.

המועדונים
המועדונים הם קונספט חדש לפעילות קבוצתית ברשת. מועדון הוא למעשה מיני רשת חברתית בנושא ספציפי, המכילה כלים קהילתיים וחברתיים ומרכזת אליה את כל הגולשים המתעניינים באותו נושא. כלי מועדון לדוגמא: רשימת דיוור לחברי המועדון, מערכת ניהול אירועים, גלריות להעלאת מדיה (סרטונים, תמונות, מוסיקה), בלוגים, פורומים ואפשרויות נוספות שמנהל המועדון יכול לבחור אילו מהן מתאימות לו או לצרכי הארגון שלו.

תקשורת מיטבית
היתרון הגדול במועדון הוא שכל התכנים האפשריים מרוכזים במקום אחד והתקשורת בין החברים מקסימאלית ואפקטיבית יותר. פורטל אינטרנט, למשל, יכול לקיים קשר רציף ונאמן עם הגולשים שלו – לשלוח להם עדכונים, הזמנות לאירועים ופגישות, לאפשר להם להעלות למועדון תכנים רלוונטיים ולבטא את עצמם.

שליטה מלאה על התוכן
למנהלי המועדונים באתר חבר’ה החדש שליטה מלאה על מה שקורה בהם. הם מסננים את התכנים, קובעים מי מוזמן למועדון, אם הוא פתוח או סגור והמערכת יכולה לעזור למנהל למצוא משתמשים שמתאימות להצטרף למועדון שלו. למעשה, המערכת מאפשרת התאמה של המועדון לכל סוג פעילות. את המועדון יכול לנהל נציג הפורטל או אדם פרטי.

חשיפה ומינוף הפורטל
מועדון פופולארי בחבר’ה יכול להביא לחשיפה רבה לפורטל שמנהל אותו או לנושאים שהוא מעורר. צוות אתר חבר’ה אמון על מינוף וחיזוק המועדונים הפעילים.

אנחנו מזמינים אתכם לקחת חלק בחלום האינטרנטי החדש, ולפתוח מועדון. נשמח אם תשתפו גם את אנשי הצוות שלכם בבשורה.

חבר’ה, עכשיו באים?

אתר “חבר’ה” חוזר כ”חבר’ה החדש”, רשת חברתית שמורכבת מ”מועדונים אינטרנטיים”, מיני רשתות חברתיות בנושאים שונים. מפעילת האתר, גלובל נטוורקס, מנסה ליצור שיתופי פעולה עם אתרים וקהילות קיימים, כשהיא תספק להם את כלי הרשת החברתית והם יביאו את הגולשים. הרשת תושק בבטא בשבועות הקרובים. ידיעה שלי ב”כלכליסט”

לוגו \"חבר\'ה החדש, מועדונים חברתיים ברשת\"

אל תפתחו להם יוזר בפייסבוק

לפני חודשיים, כשמישהו התחיל לפתוח יוזרים ל”הבנים” בפייסבוק, הכנתי בתגובה את הבאנרים האלה, במסגרת משהו שהתכוונתי לכתוב על התופעה. בסוף לא כתבתי, והבאנרים נשכחו באיזו תיקיה. נזכרתי בהם בגלל קמפיין ה”אם רק נשים בפרופיל שלנו בפייסבוק תמונה של גלעד שליט, אולמרט ירוץ להתחבק ולהתנשק עם נסראללה והאנייה וכולם יהיו חברים וילטפו חתלתולים וכל יום תהיה קשת בענן ואומייגאד פוניז!!!1″.

אל תפתחו להם יוזר בפייסבוק. יוצר: עידו קינן, cc-by-sa

TheBanim בפייסבוק. יוצר: עידו קינן, cc-by-sa

מבזק: פייסבוק סגרו את הכרטיס של שאול פרחיו

פרופיל הפייסבוק של שאול פרחיו (Shaul Flowers), דמות קמפיין דפי זהב בגילומו של דבל’ה גליקמן, נסגר בשעות האחרונות. לפני הסגירה היו לשאול פרחיו אלפי חברים ברשת החברתית.

במסגרת הקמפיין של דפי זהב, שאול פרחיו משתתף בעולם הוובשתיימאפס, ובין השאר כותב בפורומים (לעתים בחוסר טעם) ומפעיל פרופילים ברשתות חברתיות. פרופילו בדה מרקר קפה נסגר כי “יוזמי הקמפיין הפרו את כללי האתר”, כפי שאמר לי עורך הרשתות החברתיות של קבוצת הארץ, ליאור קודנר.

במקביל הלשין פעיל הרשת גדי שמשון להנהלת פייסבוק על הפרופיל של שאול פרחיו שם, שעומד בניגוד לכללי השימוש שאוסרים על העלאת פרופילים של דמויות פיקטיביות. “השיווק ברשתות חברתיות מציע אתגרים ראויים ודורש מאיתנו לחשוב על פרדיגמות חדשות. שאול פרחים בפייסבוק אינו אחד מהם”, נימק שמשון את ההלשנה.

גדי שמשון מסגיר את שאול פרחיו לפייסבוק
גדי שמשון מלשין

[עדכון 15:35] מדפי זהב נמסר בתגובה: “שאול פרחיו ובניו מצא את ביתו בדפי זהב, היום ניתן למצוא אותו בחנות המצליחה שהוא מפעיל באתר ובבלוג האישי אותו הוא מנהל, הפעילות של שאול הסתיימה בהצלחה רבה, ההתעניינות בו הביאה את כמות המחפשים באתר דפי זהב לשיא חדש (ביום ראשון האחרון נרשמו באתר דפי זהב למעלה מ 100,000 גולשים שונים). שאול מוסר לכל הבנות שמתות עליו שהן מוזמנות לבקר אותו בבלוג”.

קטנוניסט: הדומיין של רני רהב • שאול פרחיו ושקריו • ברווז עם אוזניות • ועוד

היום בקטנוניסט:

שאול פרחיו ובניו עף מדה מרקר קפה
גדי שמשון מלשין לפייסבוק על שאול פרחיו
המשטרה מכחישה מאבק באוזניות
אתר הארץ וצו איסור הפרסום
אתר השב”כ: הערבים והאמריקאים יחכו
הדומיין הארוך להפליא והבלתי קליט להחריד של רני רהב
הצעת נישואים בטוויטר

להמשך קריאה

פייסבוקס

ron-huldai.jpg
רון חולדאי בכנס גלובס. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

בידיעה שכמו נלקחה משנות ה-90, אז נהגה התקשורת לדווח בהתפעלות מעורבת בחשש ברוטב בוֹרוּת על ה”אינטר-נט” ודברים שקורים ב”אינטר-נט”, אלי סניור מדווח במקומון ידיעות תל אביב (1/2/2008) שיש בפייסבוק קבוצה נגד ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, ושאליה רשומים, נכון למועד סגירת הגליון, 1250 חברים!

מצד אחד, סניור מתרשם מהמחאה:

לאחרונה הוקמה קבוצת דיון ברשת החברתית פייסבוק תחת השם “ביי ביי חולדאי”. לכאורה עניין של מה בכך, אלא שתוך זמן קצר הצטרפו לקבוצה 1,250 גולשים — וזאת עד לסגירת הגיליון.

מצד שני, הוא לא:

כדי להצטרף למחאה לא צריך לעשות דבר מלבד להירשם לרשת החברתית.

דווקא העירייה יוצאת טוב בסיפור הזה, עם תגובה שמעמידה את הדברים בפרופורציה:

התנועה לביטול פתח תקוה בפייסבוק מונה 3,850 חברים והקבוצה להחזרת המנדט הבריטי מונה 1,471 איש. אולי כדאי לתת את הדעת גם לתנועות אלה.

והנה הנשיא שמעון פרס מדבר על הרשת החברתית החדשה, בוקפייס.

האמנות כפי שהסברתי אותה לגיקי

Paul The Wine Guy יצר את Understanding art for geeks, סדרת פרשנויות גיקיות ליצירות קלאסיות ומודרניות. כמו שאמרה המונה ליסה: LOLZ. הכי מוצלחים בעיניי:

פייסבוק לפי Gabrielle d’Estrées et de sa soeur la duchesse de Villars:
facebook-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

בטא לפי לאונרדו דה וינצ’י:
beta-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

וויקיפדיה לפי גלילאו מול האינקוויזיציה הרומאית:
wikipedia-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

והכי מוצלח – האקינג לפי מארסל דושאן:
hacking-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

(הלשינה: זו ש)

לדף הבא →